📻 REO INNOWACJE: Przystanek wolny od smogu. Innowacyjny projekt polskiego start-upu z Krakowa

Michał Karliński: Finaliści 2018 oczami chemika

AUDIO REO. Posłuchaj nagranego artykułu. Czyta Hubert Augustyniak. ‘4”59

Dla mnie wygrała firma Degrum – polski start-up z Krakowa, który zaprojektował antysmogowe wiaty przystankowe. Wprawdzie ten pomysł – jak i idee pozostałych innowatorów – leczy skutki a nie przyczyny, to przynajmniej sprzyja rozwoju transportu zbiorowego. Michał Karliński przyjrzał się finalistom tegorocznego Smogathonu fachowym okiem chemika. I antysmogowego aktywisty.


Jak czytamy na stronie konkursu na najbardziej antysmogowe innowacje: Wyróżnione projekty mają realny wpływ na walkę ze smogiem. Rozwiązania są wdrażane na całym świecie, by przynosić ulgę mieszkańcom najbardziej zanieczyszczonych miast. Po wynikach tegorocznej edycji podkreśliłbym kwestię przynosić ulgę, bo zwycięskie rozwiązania nie przyczynią się do tego, aby smogu powstawało mniej.

Punkt dla komunikacji zbiorowej

ANTY-SMOG: Waleczna trójka

Byłbym niepocieszony, gdyby nie nagroda specjalna od firmy Otrivin. Zdobył ją projekt przystanku, na którym można oddychać czystym powietrzem firmy Degrum, polskiego start-upu z Krakowa. Zaproponowane wiaty przystankowe dzięki układom filtrów oraz kurtyn powietrznych zapewniają czyste powietrze osobom czekającym na przystanku. Jest też możliwość montażu dodatkowych bajerów, jak np. WiFi.

Chociaż projekt ten jest kolejnym sposobem na redukcję problemu, a nie zwalczanie go u źródeł (emisji!), to najlepiej wpasowuje się w walkę ze smogiem. Enklawy do oddychania czystym powietrzem działają bowiem na rzecz promocji zbiorkomu, czyli podstawowego sposobu likwidacji większości źródeł niskiej emisji z pojazdów silnikowych.

Nowy sposób na biomasę

Amerykańska firma Takachar wygrała projektem przekształcającym biomasę w biopaliwo. Proces polega na toryfikacji, czyli prażeniu biomasy w specjalnych reaktorach, aby uzyskała ona właściwości podobne do węgla. Szczegółów na razie nie znam, ale jeśli redukcja śladu węglowego ma polegać na desorpcji CO2 przez rośliny, z wytworzeniem biomasy, którą później spalimy, emitując m.in. CO2, to po co rezygnować ze spalania węgla? Zastanawia mnie, czy bieszczadzka produkcja węgla drzewnego nie jest szczególnym przypadkiem toryfikacji biomasy?

Smogathon 2018: Finaliści oraz jurorzy

Poza tym wg autorów projektu nie jest opłacalne przemysłowe przetwarzanie biomasy. Dziwne, skoro się nie opłaca, to dlaczego są tacy, co produkują? Z biomasy potrafimy pozyskiwać biogaz (poprzez zgazowywanie), biodiesel oraz biorozpuszczalniki (głównie alkohole) – fermentacja.

Optymalizacja spalin novum?

Drugie miejsce zdobył amerykański projekt urządzenia do badania i optymalizacji spalania paliw w silnikach firmy Indrio Technologies. Problem spalin dotyczy zarówno silników zoptymalizowanych jak i tych bez optymalizacji. Po prostu trucizna działać będzie dłużej i lżej. Projekt w sam raz pod program rządowy Czyste powietrze, którego jednym z elementów ma być kontrola jakości spalin. Ale czy jest to sposób na walkę ze smogiem, czy może jedynie gra na zwłokę?

Wg mnie pomysł niczego rewolucyjnego nie wnosi, choć jest zapewne źródłem wielu ciekawych technologii monitorowania spalin, a także środowiska życia i pracy.

Trzecie miejsce zajął hinduski projekt nasadki na rurę wydechową firmy Pi Green Tech Solutions, która to minimalizuje toksyczność spalin. Jest to filtr separujący do 90% cząstek PM10 i PM2,5. Producent oferuje też wieże filtracyjne. Zapełnienie urządzeń sygnalizowane jest SMS-em.

Obydwa projekty adresowane są do konsumentów motoryzacyjnych (stacje diagnostyki, pod kątem optymalizacji, układy filtracyjne odczerniające spaliny), którzy są drugim głównym dostawcą smogu. Dobrze, jeśli będą produkować go mniej, ale problemu smogu to nie rozwiąże.

Smogathon w moim odczuciu jest kampanią edukacyjną, bo efekty nagrodzonych prac są niewielkie w porównaniu do skali problemu. Pojedyncze realizacje raczej nic nie zmienią, ale gdyby skumulować efekt wszystkich pomysłów (także tych z poprzednich trzech edycji konkursu) to za kilkaset lat być może nasi następcy będą mogli odetchnąć pełną piersią. Chyba że wcześniej ewolucja zrezygnuje z tego procesu…REO POLECA

📻 REO STOP SMOG: Poznaj wroga od podszewki