Przyjęto raport ws. uruchomienia wewnętrznego rynku energii


Komisja przemysłu, badań i energii Parlamentu Europejskiego przyjęła 20 czerwca raport „Uruchomienie wewnętrznego rynku energii”. Za raportem głosowało 47 posłów, dwóch głosowało przeciw. Ostateczne głosowanie nastąpi podczas wrześniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

– Potrzebujemy niezawodnych dostaw energii, możliwości pełnego wykorzystywania wszystkich lokalnych źródeł energii – w tym węgla czy gazu łupkowego – oraz przystępnych cen prądu i gazu dla naszych obywateli. To wszystko da nam wewnętrzny rynek energii UE – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący PE. – Cieszę się, że mój raport, wzywający kraje członkowskie do jego pilnego wdrożenia, otrzymał tak duże poparcie – dodał Jerzy Buzek po głosowaniu w komisji przemysłu, badań i energii.

Zdaniem Jerzego Buzka wspólny rynek energii to kluczowy element strategii energetycznej UE. – To najlepsza recepta na obecny kryzys, a jednocześnie – swoista polisa na dostatnią przyszłość. Bez niego trudno będzie o konkurencyjność unijnej gospodarki, a więc – wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy. Trudno będzie też o realizację, w rozsądny ekonomicznie sposób, celów ochrony środowiska i polityki klimatycznej. Dlatego tak istotne jest, aby również Polska była częścią tego rynku. To zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne, poprawi konkurencyjność polskiej gospodarki i pozytywnie wpłynie na rachunki, jakie co miesiąc płacimy za energię – ocenił były przewodniczący PE. – Trzeba jednocześnie zadbać o to, aby nasi obywatele mieli realny, przejrzysty wybór między dostawcami energii. Jak na każdym rynku towarów i usług – dodał Jerzy Buzek.

Przyjęty dzisiaj raport jest odpowiedzią Parlamentu Europejskiego na komunikat Komisji Europejskiej z listopada 2012 r. Na unijnym szczycie 22 maja br. państwa członkowskie potwierdziły swą gotowość do utworzenia rynku do końca 2014 r.

– Przed nimi sporo pracy – w zakresie wdrażania przyjętych wcześniej przepisów i ustaleń, ale również – nowych inwestycji. Pamiętajmy, że to infrastruktura – przede wszystkim transgraniczne połączenia międzysystemowe – jest kluczem do wspólnego rynku energii – powiedział Jerzy Buzek.

Głosowanie raportu na sesji plenarnej w Strasburgu we wrześniu.

 

Redakcja reo.pl

J. Buzek: Wspólny rynek energii UE szansą na tańszy prąd i gaz, fot. DrabikPany/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here