Przestaną palić gumy? POLSKI START-UP zadziwił świat

NIECH ŻYJĄ OPONKI! Zwłaszcza te mózgowe!

Syntoil zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie dla start-upów zaangażowanych społecznie Chivas Venture w Amsterdamie. Pierwsze miejsce zajęła meksykańska firma XiliNat ze swoim rewolucyjnym pomysłem na wykorzystanie odpadów rolniczych do produkcji cukru. Pula nagród wynosiła milion dolarów.


Jak przerobić opony

Miliony zużytych opon samochodowych to problem ogólnoświatowy. Nie ma dobrego pomysłu, co z nimi robić. Co prawda w Europie około 70% jest wykorzystywane w cementowniach do produkcji asfaltu, ale w ten sposób marnowany jest surowiec. W krajach słabiej rozwiniętych opony podlegają tylko składowaniu na legalnych i nielegalnych składowiskach, gdzie czekają na lepszy czas lub na wywołany przypadkowo pożar.

O skali problemu świadczy liczba miliarda opon wymienianych każdego roku na całym świecie.

Czy jest rozwiązanie, które pozwoli w sposób ekologiczny i ekonomiczny przerabiać i wykorzystywać zużyte opony? W Polsce jest firma, która już to robi, a teraz ma szansę na zwiększenie produkcji, zdobycie rozgłosu i kontrahentów na całym świecie.

Syntoil to firma z Wrocławia. Produkuje instalacje przerabiające zużyte opony samochodowe na przemysłowe produkty, używając procesu ciągłej pirolizy. Opony są najpierw rozdrabniane do postaci granulatu, a potem poddaje się je działaniu wysokiej temperatury w reaktorach. W procesie pirolizy można uzyskać pełnowartościowe produkty m.in. oleje i gazy oraz produkt stały, składający się głównie z czystego węgla.

Wyprodukowane w ten sposób produkty można wykorzystywać w różny sposób – gazy jako paliwo do agregatów prądotwórczych, oleje do produkcji gumy i olejów opałowych, a żywice do produkcji betonu chodnikowego. Kostka brukowa wytworzona w ten sposób nie przyjmuje oleju ani wody. Przy produkcji powstaje też wysokiej jakości sadza, wykorzystywana jako napełniacz do produkcji gumy nadającej się np. na dywaniki samochodowe, taśmociągi, węże ogrodowe itp.

fot. Chivas Venture
Zdobyli 250 tys. na rozwój

Syntoil przeszedł wieloetapowe eliminacje w konkursie Chivas Venture. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 100 start-upów z Polski. Eliminacje krajowe odbywały się na całym świecie. Do ścisłego finału dostało się 20 firm. Finał odbył się 9 maja w ramach The Next Web Conference w Amsterdamie.

– Jesteśmy na maksa dumni, bo pierwszy raz w historii konkursu Chivas Venture polski projekt wszedł do głównego finału i zdobył miejsce na podium. W sumie wydaje mi się, że wygraliśmy około 250 tysięcy dolarów. Ale prawda jest taka, że wygraliśmy dużo więcej: global publicity, dostęp do świetnego międzynarodowego networku przedsiębiorców, którzy tak jak my widzą, że impact i profit idą w parze. #niechzyjaoponki – napisała na Facebooku Martyna Sztaba, CEO w Syntoil.

Firma planuje budowę instalacji przerabiającej 800 kg granulatu gumowego na godzinę. Na razie ma instalację prototypową przerabiającą 200 kg. To za mało w stosunku do potrzeb. Za zajęcie drugiego miejsca w konkursie Syntoil otrzyma 250 tys. dolarów, są więc szanse, że plany inwestycyjne uda się zrealizować. Oprócz drugiej nagrody przyznanej przez jury, Syntoil zdobył także trzecią nagrodę w głosowaniu internautów.

Śladowa zawartość cukru w cukrze

W głównym finale lepszy od Oponek okazał się meksykański start-up Xilinat, który opracował rewolucyjną metodę przerabiania odpadów rolniczych np. kolb kukurydzy na cukier, a raczej jego naturalny substytut.

Produkt ten wygląda i smakuje jak normalny cukier, ale jego używanie nie niesie ze sobą znanych nam szkodliwych skutków jedzenia cukru. Jak zapewniają producenci nie powoduje cukrzycy i otyłości, ma mniej kalorii niż zwykły cukier, mogą go używać diabetycy, nie powoduje też próchnicy zębów.

– Ten moment smakuje słodko! Jestem bardzo szczęśliwy, że zostaliśmy zwycięzcami Chivas Venture 2019; dzięki otrzymanemu finansowaniu możemy się dziesięciokrotnie zwiększyć produkcję – a to oznacza pomoc dla wielu ludzi na całym świecie. – powiedział Javier Larragoiti, CEO w Xilinat.

Firma zyskała uznanie jury także ze względu na potencjał społeczny zastosowanego rozwiązania. Xilinat kupuje bowiem odpady od rolników prowadzących małe gospodarstwa rolne. Daje im zarobić, a także rozwiązuje problem z odpadami rolniczymi. Konkurs Chivas Venture wspiera przede wszystkim projekty zwalczania ubóstwa i wspierania najsłabszych grup społecznych: migrantów, uchodźców i w inny sposób wykluczonych społecznie.

Znajdź zbieracza odpadów

Niezwykle ciekawy pomysł realizuje zdobywca pierwszej nagrody w głosowaniu publiczności – brazylijski start-up Cataki. Firma ta stworzyła śmieciowego-tindera, aplikację mobilną służącą do kontaktowania się osób posiadających odpady z tymi, którzy je zbierają i na tym zarabiają. Aplikacja wskazuje generującemu odpady, gdzie jest najbliższy zbieracz i ułatwia im kontakt. Brazylia, tak jak większość krajów na świecie, ma wielki problem z odpadami, 86% mieszkańców tego kraju nie ma dostępu do recyklingu.

Cataki szacuje, że jeden zbieracz odpadów może odebrać jedną tonę makulatury na tydzień, ratując 22 drzewa. Obecnie aplikacji Cataki używa 1400 zbieraczy śmieci w 300 miastach Brazylii. 100 tysięcy ludzi pobrało aplikację na swój telefon czy komputer, ale celem firmy jest dotarcie do miliona ludzi. Cataki zdobyło 135 tysięcy głosów internautów z całego świata i otrzymało nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów, co na pewno pozwoli na ulepszenie i rozbudowę śmieciowej aplikacji.

Zwycięzcom i finalistom będziemy się przyglądać, śledząc jak ich pomysły są realizowane i jak sobie radzą na rynku.


REO POLECA

📻 HYPER! HYPER! Polacy przeskoczyli z XIX do XXI wieku w transporcie publicznym