Prezydent: Warto wykorzystać energię społeczną w rozwiązywaniu problemów polskiej energetyki

Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy są otwarci na nowe źródła energii i warto wykorzystać ich energię społeczną do rozwiązywania problemów krajowej energetyki.

W opinii prezydenta Polska znajduje się w sytuacji, w której potrzebna jest zmiana i weryfikacja dotychczasowych zasad polskiej polityki energetycznej, „ odkształcenia” tego, co dzisiaj jest dominujące w polskim podejściu do kwestii energetycznych.

– Stoimy w obliczu bardzo ciekawych postaw i poglądów społeczeństwa polskiego, które według mnie stanowią nie tyle wyzwanie, ile bardzo dużą szansę do ciekawej debaty i podejmowania odważnych decyzji – mówił Bronisła Komorowski podczas zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim kongerencji „Nowe źródła energii”.

– To, co mnie w sposób szczególny interesuje […] to są wszystkie kwestie związane ze sprawami, które do niedawna traktowaliśmy jako nowinki energetyczne, a więc wszystkie źródła energii odnawialnej – podkreślił prezydent.

Na szczególną uwagę według Bronisława Komorowskiego zasługują przede wszystkim energetyka słoneczna i geotermia. Jednocześnie prezydent zauważył, że na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii brakuje dyskusji i być może mechanizmów, które by zachęcały do wykorzystania energii społecznej w działaniach na rzecz tworzenia źródeł energii prywatnych, w wymiarze lokalnym.

Jednocześnie prezydent przyznał, że docierają do niego sygnały o niezadowoleniu społecznym w związku z budową farm wiatrowych.

– Woluntaryzm w podejmowaniu decyzji na najniższym poziomie – wójta czy burmistrza – wywołuje daleko idące negatywne skutki społeczne, bo uruchamia negatywną, złą energię społeczną. Być może daje to szansę na produkowanie energii elektrycznej, ale społeczna energia wokół tego jest zła – mówił Bronisław Komorowski o energetyce wiatrowej i dodał, że nowe moce w energetyce wiatrowej, które powstaną w najbliższym czasie, to według prezydenta potencjalne źródła negatywnej energii społecznej.

W opinii prezydenta konieczna jest dyskusja poruszająca te kwestie związane z energetyką wiatrową, która „odkształca” polski krajobraz, ponieważ może to być „ostatni moment, żeby doprowadzić przynajmniej do moratorium, likwidowania decyzji [dotyczących lokalizacji i budowy farm wiatrowych – przyp. red.] podejmowanych teraz na najniższym szczeblu, do czasu uregulowania tego w nowej ustawie.

 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here