Prezes URE podpisał Memorandum of Understanding ws. rozszerzenia mechanizmu market coupling

Przedstawiciele organów regulacyjnych, operatorów systemów przesyłowych oraz operatorów rynku/giełd energii pięciu państw: Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier podpisali 11 lipca br. Memorandum of Understanding w sprawie przyłączenia Polski i Rumunii do zintegrowanego mechanizmu market coupling na rynkach dnia następnego, działającego w Republice Czeskiej, Słowacji i na Węgrzech. Sygnatariuszem dokumentu – ze strony polskiej – był m.in. Prezes URE, Marek Woszczyk.

Oprócz polskiego regulatora Memorandum podpisali: ERÚ, ANRE, URSO i HEA (regulatorzy), ČEPS, PSE, Transelectrica, SEPS i MAVIR (OSP) oraz OTE, OKTE, HUPX, TGE i OPCOM (operatorzy rynku/giełd energii).

Market coupling

Mechanizm market coupling, od 11 września 2012 roku, z powodzeniem działa na rynku dnia następnego energii elektrycznej w Czechach, Słowacji i na Węgrzech (tzw. CZ-SK-HU market coupling). Decyzja o przystąpieniu do ww. projektu została podjęta przez Polskę i Rumunię przede wszystkim z myślą o rozwoju jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej i korzyściach, wynikających z integracji.

Połączenie krajowych rynków energii elektrycznej – w oparciu o model docelowy – single price market coupling, który będzie stosowany do obrotu energią elektryczną i niejawnej alokacji transgranicznych zdolności przesyłowych dla dnia następnego – powinno skutkować bardziej efektywnym wykorzystaniem transgranicznych zdolności przesyłowych, większą płynnością rynku, zwiększeniem konkurencji, bardziej harmonijną organizacją rynku, a także bardziej stabilnymi, hurtowymi cenami energii elektrycznej.

Wspólny, pięciostronny projekt – Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – został nazwany 5M Market Coupling (5M MC) i będzie realizowany zgodnie z europejskimi celami i przyszłym prawodawstwem UE, jak również z uwzględnieniem opinii i wymagań uczestników rynku.

 

URE
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here