Premier w Katowicach o polskim węglu

Węgiel to jest i pozostanie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił premier Donald Tusk podczas Szczytu Węglowego w Katowicach. Wzięli w nim udział przedstawiciele rządu, związków zawodowych, spółek węglowych i eksperci.

Premier podkreślał, że węgiel pozostanie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dodał, że można łączyć to bezpieczeństwo z miejscami pracy. Stwierdził też, że opłacalność musi polegać na tym, że węgiel będzie wydobywany taniej.

Według premiera spółki energetyczne nie mogą być nastawione wyłącznie na maksymalizację zysku. – Musimy budować strategię i dla kopalni i dla elektrowni, obejmującą zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i kwestie społeczne – mówił premier. Dodał, że należy szukać synergii między eksploatacją węgla a produkcją energii.

W ramach planowanych działań premier wymienił m.in. eliminowanie nieuczciwego importu, w tym zapewnienie przestrzegania norm jakościowych, czy przegląd obciążeń fiskalnych. Premier zwrócił też uwagę na problem dysproporcji między cenami węgla w handlu detalicznym, a hurtowym. Mówił, że warta zbadania jest idea państwowych składów węgla.

W ciągu 30 dni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie z Ministerstwem Finansów i służbą celną masją przygotować raport ws. ewentualnych nieprawidłowości w branży. Ponadto zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego ma przygotować informację na temat importu energii w związku z coraz większą skalą tego zjawiska.

Premier zapowiedział kolejne spotkanie na 16 maja i kolejne na przełomie maja i czerwca.

Redakcja reo.pl

źródło: premier.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here