Premier Tusk w „Financial Times” o unii energetycznej

UE powinna utworzyć unię energetyczną aby zabezpieczyć sobie dostawy gazu, ponieważ obecna zależność od rosyjskich dostaw surowców energetycznych powoduje słabość Europy – napisał premier Donald Tusk w “Financial Times”.

Zdaniem premiera Donalda Ruska Unia Europejska powinna w przypadku zakupu gazu postępować podobnie jak w przypadku kupna uranu – UE obecnie kupuje uran do elektrowni atomowych dla wszystkich państw członkowskich. Powołanie unii energetycznej oznaczałoby powrót Wspólnoty Europejskiej do jej korzeni – podkreślił premier w „Financial Times”.

Według premiera, unia energetyczna powinna opierać się na kilku podstawowych założeniach: powołaniu jednej europejskiej instytucji, która kupowałaby gaz dla wszystkich 28 państw członkowskich UE; zasadzie, że jeśli jednemu lub kilku państwom UE groziłoby odcięcie od dostaw gazu, inne kraje udzieliłyby pomocy poprzez “mechanizmy solidarnościowe”; finansowaniu przez UE do 75 proc. niezbędnych inwestycji (zbiorniki do magazynowania gazu, rurociągi) w krajach obecnie najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu; pełnemu wykorzystanie istniejących zasobów paliw kopalnych UE, w tym węgla i gazu łupkowego; podpisaniu porozumień przewidujących zakup gazu od eksporterów spoza Europy. Paliwo byłoby transportowane do Europy w formie płynnej; UE powinna wzmocnić powołaną w 2005 r. Wspólnotę Energetyczną z sąsiadami wschodnimi aby rozszerzyć europejski rynek gazowy na wschód.

Donald Tusk podkreślił też, że niezależnie od tego, jak rozwinie się impas wokół Ukrainy, jedna lekcja jest jasna: zbytnia zależność od rosyjskiej energii powoduje, że Europa jest słaba.

Na koniec premier zaznaczył, że w krajach położonych na wschodzie UE, w tym w Polsce, węgiel jest synonimem bezpieczeństwa energetycznego. – Żadnego kraju nie należy zmuszać do wydobywania kopalin, ale żadnemu nie należy też tego uniemożliwiać – tak długo jak jest to wykonywane w sposób zrównoważony – napisał.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here