Premier: Możliwe utworzenie ministerstwa energetyki

Kwestie energetyczne i klimatyczne potrzebują jednolitego nadzoru, niewykluczone, że powstanie ministerstwo energetyki – mówił podczas piątkowej konferencji prasowe premier Donald Tusk.

– Kwestie energetyczne i klimatyczne (w kontekście energetyki) wykraczają nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, poza możliwości i ramy jednego resortu, co powoduje, że zajmuje się tym wiele resortów – mówił dziś premier Donald Tusk podczas konferencji, na której poinformował o dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.

W opinii premiera zdarzenia związane z memorandum pokazują, że kwestia przepływu informacji, koordynacji działań i skutecznego nadzoru nad energetyką wymaga „unowocześnienia”.

– Energetyka (…) skomplikowała się po pakiecie klimatyczno-energetycznym w sposób wymagający nadzwyczajnych kwalifikacji, skupienia władzy oraz kontroli. (…) Będziemy dyskutować nad zmianami ustawowymi i ustrojowymi , które powinny zmierzać w stronę jednolitego nadzoru i kierownictwa nad szeroko pojętą energetyką – zapowiedział Donald Tusk. – To zdarzenie [memorandum dotyczące drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę – przyp. red.] jest kolejnym dowodem na to, że trzeba bardzo unowocześnić sposób zarządzania problemami energetyki w skali całego kraju – dodał.

Rozwiązaniem ułatwiającym nadzór nad energetyką może być w opinii premiera utworzenie ministerstwa energetyki lub pełnomocnika rządu, który sprawowałby nadzór nad dotyczącymi energetyki kwestiami.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here