Pożyczki na OZE i pojazdy elektryczne w woj. zachodniopomorskim


Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o dofinansowanie kupna pojazdów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizacji. Przeznaczono na to w tym roku 5 mln zł z programu niskooprocentowanych pożyczek.


Z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW) mogą skorzystać m.in. osoby chcące wybudować indywidualne źródła ciepła, wykorzystywać energię z OZE, docieplić budynek, kupić elektryczny samochód, rower czy skuter.

W przeważającej większości przedsięwzięć, poza kupnem pojazdów elektrycznych, pożyczka będzie udzielana do 15 lat na dwa proc. w skali roku – tłumaczył dziennikarzom w czwartek prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski. Jak dodał, pożyczka obejmuje – poza pojazdami – umorzenie do 20 proc. wartości inwestycji.

Osoby, które planują wymianę okien, czy termomodernizację budynku po uzyskaniu kredytu na 15 lat zyskują, bo oszczędzają na cieple i umorzeniu części kredytu – podkreślał Chrzanowski.

Z pożyczki skorzystać mogą zainteresowani kupnem pojazdów o napędzie elektrycznym z zerową emisją dwutlenku węgla w wersji podstawowej. W tym jednak przypadku dofinansowanie obejmuje do 150 tys. zł brutto, a pożyczka jest udzielana do pięciu lat, co z kolei uniemożliwia staranie się o umorzenie części pożyczki.

Program ruszył na początku lipca br. – powiedział Chrzanowski. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania środków, które na 2016 r. wynoszą 5 mln zł. “Już dziś mogę jednak powiedzieć, że jeżeli ta alokacja zostanie wykorzystana, to ogłosimy nowy konkurs z nową alokacją” – dodał.

Według Chrzanowskiego, program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. “Już wiemy, że niektórzy przymierzają się już do złożenia wniosków” – dodał.

Jak powiedział prezes zachodniopomorskiego Funduszu, w kraju realizowane są podobne przedsięwzięcia, ale nie na taką skalę.

Celem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów, a także zanieczyszczeń do wód i gleby.

Na liście przedsięwzięć, które mogą zdobyć dofinansowanie, znalazły się także: budowa, przebudowa i modernizacja indywidualnych i scentralizowanych instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych, w tym przyłączy i instalacji oczyszczania ścieków, a także budowa małej retencji.

PAP

fot. Pixabay


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here