POZWIJ RZĄD: Przełomowy wyrok w sprawie smogu

Czyste powietrze należy się nam jak psu buda

Grażyna Wolszczak wygrała sprawę przeciwko Skarbowi Państwa o naruszenie jej dóbr osobistych. Pozew dotyczył złej jakości powietrza, a konkretnie przekraczania norm stężenia pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.


Sędzia Barbara Syta-Latała powołała się na raport Najwyższej Izby Kontroli, który wskazuje, że władze kraju nie podejmowały wystarczających działań w celu zmniejszenie poziomu smogu. O wygranej aktorki poinformowała Martyna Śmigiel na łamach Gazety Wyborczej.

– Ogromnie cieszymy się z wygranej Grażyny Wolszczak, bo to pokazuje, że sądy zaczynają traktować prawo do oddychania czystym powietrzem jako nasze prawo podstawowe. A także to, że w środowisku sędziowskim zanieczyszczenie powietrza uznane zostało za problem niezwykle istotny społecznie. To jest moim zdaniem zmiana fundamentalna, która może skutkować tym, że liczba pozwów z powodu smogu może wzrosnąć w tempie lawinowym – komentuje dla REO Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego

O naruszenie dóbr osobistych pozwał Skarb Państwa około dwa lata temu działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego, Oliwer Palarz. Głównym jego zarzutem jest to, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza jest więźniem we własnym domu, bo normy są przekroczone co trzeci dzień w roku. W pierwszej instancji przegrał i sprawa jest obecnie w sądzie apelacyjnym.

ARCHIWUM REO.pl (2016): Proszę wstać, smog idzie!

Oliwera Palarza popiera Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który podziela stanowisko, że pozbawienie obywatela możliwości oddychania czystym powietrzem jest naruszeniem jego dóbr osobistych, a konkretnie prawa do korzystania ze środowiska. [->]

Grażynę Wolszczak reprezentuje Radosław Górski radca prawny w kancelarii, która prowadzi obsługę kampanii społecznej #pozywamsmog. Jest to pozew zbiorowy oparty o założenie, że Skarb Państwa nie wywiązał się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa i dlatego ponosi odpowiedzialność wobec grupy obywateli. Termin przystąpienia do grupy upływa 31 marca 2019 roku.

Do akcji włączyły się kolejne znane osoby. Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, i Lesław Żurek – to grupa osób, które zdecydowały się na pozwanie Skarbu Państwa lub władz lokalnych o smog i razem z Radosławem Górskim będą walczyć w sądzie o prawo do oddychania czystym powietrzem.

Nie wiadomo, jak potoczą się procesy, ale jeśli sprawy trafią do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, można spodziewać się rozstrzygnięć na korzyść obywateli. Świadczą o tym dotychczasowe wyroki w podobnych sprawach. W jednym z uzasadnień Trybunał stwierdza, że: silne zanieczyszczenie środowiska może wpływać na dobre samopoczucie osób i uniemożliwić tym osobom korzystanie ze swoich domów w taki sposób, że negatywnie wpływa to na ich życie prywatne i rodzinne, nawet jeżeli nie ma ono negatywnego wpływu na ich zdrowie.

Oznacza to, że nie ma konieczności dowodzenia przed sądem, że doznało się uszczerbku na zdrowiu z powodu złej jakości powietrza. Krzywda dzieje się nam już w momencie przekroczenia norm środowiskowych.REO POLECA

📻 REO STOP SMOG: Poznaj wroga od podszewki

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl