📻 DUCHOWE SCHRONIENIE PRZED KOŚCIOŁEM NAD WISŁĄ. Włoski Damanhur – świątynia z ekowioską

New Age z domieszką neopogaństwa

AUDIO REO. Posłuchaj nagrania tekstu, czyta Danuta Stachyra. 5’21”


Damanhur zostało założone w 1979 roku przez grupę ludzi zainspirowanych ideami Oberto Airaudi, jego duchową filozofią oraz jej praktykowaniem w codziennym życiu. Obecnie Damanhur jest federacją kilkunastu wiosek oraz społeczności usytuowanych w Valchiusella – alpejskiej dolinie położonej w północnych Włoszech. Grupa wyznaje wierzenia nurtu New Age z domieszką neopogaństwa. Nazwę przyjęto, przywołując miasto Damanhur w starożytnym Egipcie, gdzie oddawano cześć Horusowi.

fot. Oleg Andriychuk wikimedia.org

Federacja dość szybko się rozrosła i w 2000 roku liczyła ponad 800 członków stale zamieszkujących w dolinie oraz ponad 500 osób mieszkających w okolicy i uczestniczących czasowo w życiu społecznym tej osobliwej ekowioski. Rezydenci Damanhur są w różnym wieku i pochodzą z różnych stron świata, ale dominują Włosi.

Chociaż są różne stopnie członkostwa zgodne z poziomem zaangażowania – od pełnego rezydenta do członka wspólnoty żyjącego gdzie indziej, ale regularnie odwiedzającego wioskę w dolinie Valchiusella.

Damanhur ma wiele centrów we Włoszech, jeden w Berlinie oraz dużo kontaktów z duchowymi grupami na świecie. Każdego roku tysiące ludzi szczególnie zza granicy odwiedzają Damanhur aby studiować i brać udział w warsztatach lub tylko dzielić codzienne życie wspólnoty.

Społeczność Damanthur, fot. flickr.com

Damanhur rządzi się samo. Partia składa się z 13 członków, którzy uczestniczą też w  konsyliach czterech okolicznych wsi. Struktura socjalna Damanhur była tworzona przez 20 lat, kreując jej społeczność jako ludzi z silną narodową tożsamością oraz alternatywnym sposobem życia. Pod koniec lat 90. została wydana książka o tej społeczności pt. Damanhur: the Real Dream (Thorsons Book 1998).

Różne gałęzie produkcji (m.in. rolniczej) wzbogaciły całą dolinę Valchiusella i nadały jej nowy charakter i prestiż, czego akurat ten teren nigdy wcześniej nie doświadczył. Obecnie jest bardzo dobrze prosperującym ekonomicznie obszarem, który słynie z tego we Włoszech, jak i za granicą.

Damanhur – czas na ciastko! fot. flickr.com

Damanhur generuje dochody z 40 form działalności – od ekologicznego rolnictwa po warsztaty artystyczne, seminaria społeczne i duchowe. Prowadzi również wewnętrzne szkoły i wydaje codzienną gazetę zawierającą aktualne informacje i propagującą nowe idee oraz ich wymianę. Ma własną lokalną walutę.

Społeczność Damanhur cechuje kreowanie zrównoważonego stylu życia w celu ochrony planety i wszystkich zamieszkujących ją istot. W Damanhur nikt nie pali. Palenie  zabronione jest na terenie całego obszaru ekowioski. Prowadzony jest recycling odpadów, organiczna uprawa ziemi i ekologiczne sposoby życia, produkcji oraz rozwijającego się cały czas osadnictwa.

Świątynia w Damanhur, fot. flickr.com

W centrum Damanhur duchowa ścieżka jest ekspresją indywidualnych artystycznych działalności. Większą część obywateli stanowią artyści. Ich kreatywna ekspresja ma na celu celebrację czasu i przestrzeni, a cała idea została zawarta Temple of Mankind, czyli Świątyni Ludzkości, która rozsławiła Damanhur w Europie i na świecie.

Jest to podziemna budowla bogata w różne artystyczne akcenty i zbudowana w całości ręcznie przez członków społeczności. Symbolicznie reprezentuje ona wewnętrzne światy każdego ludzkiego istnienia. Chodząc po jej salach i łączących je korytarzach, każdy odbywa indywidualną podróż w głąb siebie. Właśnie tak jak w renesansie konstruowanie Świątyni Ludzkości dało impuls do artystycznych i rękodzielniczych działań – możemy podziwiać tam różne wytwory sztuki, jak: szkło artystyczne, mozaiki, malarstwo, rzeźbę, ceramikę czy metaloplastykę.REO POLECA

📻 DOMY REO: Samowystarczalne osady – życie poza systemem