Powstało Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Na terenie Politechniki Krakowskiej otwarto 9 października Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE). Według władz województwa inwestycja wpisuje się w strategię regionu, której jednym z priorytetów jest budownictwo energooszczędne.

Jak podkreślił rektor uczelni, prof. Kazimierz Furtak, jest to unikatowa w skali kraju jednostka naukowo-badawcza o strategicznym znaczeniu dla Politechniki Krakowskiej, ale także całego województwa małopolskiego. Na dużą skalę prowadzone będą tam badania technologii energooszczędnych, rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych oraz komfortu użytkowania budynków niskoenergetycznych.

Nowatorski budynek powstał w kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej w centrum miasta. W pięciopiętrowym obiekcie o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych utworzono 14 stref klimatycznych i energetycznych, gdzie naukowcy będą prowadzić badania właściwości materiałów oraz technologii w zależności od warunków klimatycznych.

Gmach spełniający wymagania charakteryzujące budynki pasywne wyposażono w ok. 3 tysiące specjalistycznych czujników, które będą monitorować m.in. stworzone we wnętrzu strefy klimatyczne i energetyczne. Znalazło się w nim też wiele unikatowych urządzeń m.in.: manekin termiczny, umożliwiający prowadzenie badań komfortu użytkowania pomieszczeń czy komory do badań paneli fotowoltaicznych.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 20 mln zł; ponad 17 mln zł to unijne dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Politechnika Krakowska problematyką energooszczędności w budownictwie zajmuje się już od ponad 20 lat. To zagadnienie ważne dla obywateli, dla regionu i Polski. Jest wymuszane także przez ustawodawstwo, bowiem od 2020 roku wszystkie obiekty użyteczności publicznej będą musiały spełniać bardzo ostre kryteria energooszczędności, a wszelkie budownictwo – od 2021 r. – zauważył prof. Furtak.

Dodał, że uzupełnieniem dla krakowskiego laboratorium jest powstały w Tarnowie poligon energooszczędności. Jego celem będzie transfer do przemysłu efektów pracy badawczej krakowskiego ośrodka: wyników badań, nowoopracowanych czy ulepszanych technologii.

MLBE będzie służyć naukowcom, doktorantom i studentom PK oraz innych jednostek naukowych. Będą z niego korzystać także przedsiębiorcy, głównie z branży budowlanej oraz producenci materiałów budowlanych i systemów instalacyjnych, zainteresowani usługami badawczo-wdrożeniowymi i fachowym doradztwem.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że budownictwo energooszczędne jest ważnym obszarem gospodarki, w którym Małopolska zamierza się specjalizować. – Wskazaliśmy je w programie rozwoju Małopolski, jako jedną z inteligentnych specjalizacji regionu. Mamy potencjał, znakomite zaplecze intelektualne i kadry, a teraz to nowoczesne laboratorium, z którym wiążemy duże nadzieje – zaznaczył.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here