Powstaje platforma do śledzenia zmian klimatycznych


Powstanie pierwsza w Europie platforma do śledzenia zmianklimatycznych – dowiedziała się w poniedziałek PAP. EO ClimLab połączy danepochodzące z satelitów, ośrodków badawczych, uniwersytetów, instytucjipaństwowych i pozarządowych.

 

W rozwoju projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej wezmąudział Orange Polska oraz Integrated Solutions (IS) – poinformowano woświadczeniu.

 

Jak podkreślono, platforma pozwoli na podjęcie działańłagodzących efekt zmian klimatycznych, wywoływanych przez takie czynniki jakklęski żywiołowe, gazy cieplarniane czy emisję CO2. Projekt angażuje dziewięćfirm z trzech krajów: Polski, Rumunii i Czech. Jego realizacja zajmie 18miesięcy.

 

– Przed nami ogromne wyzwanie. Nasi eksperci będą pracowaćnad połączeniem danych z różnych źródeł, uwzględniając lokalną specyfikęPolski, Czech i Rumunii. Zadbają także o udostepnienie danych za pomocą API.Ten ostatni element otworzy drzwi do budowy szeregu aplikacji, które znajdązastosowanie w wielu obszarach – ekologii, budownictwie, energetyce, rolnictwieoraz w produkcji żywności. Pozyskane dane pozwolą m.in. na lepsze zarządzaniesytuacjami kryzysowymi i procesami urbanizacji – tłumaczy prezes IS MariuszChochołek.

 

Według podmiotów uczestniczących w tym projekciefunkcjonalność platformy stwarza perspektywy dla tworzenia nowych rozwiązańaplikacyjnych. Z gotowego API będą mogły korzystać firmy, start-upy, osobyindywidualne, uczelnie wyższe, a także instytucje państwowe i naukowe.

 

– Łącząc możliwości technologii ICT z danymi satelitarnymiczy telekomunikacyjnymi w ramach Programu Earth Observation Clim Lab, mamyszansę na dotarcie do informacji, które będą miały istotne znaczenie dlazwiększania odporności społeczeństwa na zmiany klimatyczne – podkreślaprzedstawiciel Departamentu Programów Obserwacji Ziemi Europejskiej AgencjiKosmicznej Pierre-Philippe Mathieu.

 

W celu popularyzacji platformy i przybliżenia jejmożliwości, partnerzy konsorcjum planują organizację konferencji. W Polscehackathony odbędą się m.in. w Warszawie i w Gdańsku. Podobne wydarzenia zostanązorganizowane w Czechach i Rumunii.

 

 

 

PAP

Fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here