Powstaje Energetyczne Centrum Nauki

23 lipca 2014 r. w Kielcach podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie Energetycznego Centrum Nauki. Interaktywna pracownia dla dzieci, młodzieży i dorosłych to jeden z elementów projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”, współfinansowanego z Programu Rozwój Polski Wschodniej”.

Energetyczne Centrum Nauki znajdować się będzie na drugim piętrze Zespołu Inkubatorów, który powstaje w budynku po Wyższej Szkole Umiejętności. Tematem przewodnim interaktywnego ośrodka będzie energia. Dzięki ciekawej formie przekazu najmłodsi będą mogli dowiedzieć się skąd bierze się energia, jak jest wykorzystywana oraz w jaki sposób ją oszczędzać. Eksperymentalne stanowiska, wyposażone w nowoczesne technologie, umożliwią m.in. samodzielne wytworzenie prądu.

Interaktywny ośrodek Kieleckiego Parku Technologicznego pozwoli dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym, w interaktywny sposób zgłębić wiedzę na temat wszechobecnej energii. Edukacja połączona z zabawą będzie doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pozwoli także zaszczepić w najmłodszym pokoleniu zainteresowanie nowymi technologiami.

W Energetycznym Centrum Nauki znajdą się: Wystawa interaktywna, interdyscyplinarne Laboratorium naukowe oraz Audytorium/Kino 3D. Wystawa przedstawiać będzie zagadnienie energii w ujęciu historycznym. Za jej sprawą będzie można przenieść się do czasów, kiedy człowiek uczył się krzesać ogień; pozyskiwał energię wykorzystując siły mięśni, wiatru, złoża naturalne; wynalazł elektryczność i silnik. Wystawa poświęcona będzie również alternatywnym źródłom energii oraz innowacyjnym sposobom jej wytwarzania.

W laboratorium „Generator mocy” będzie można wcielić się w rolę prawdziwego naukowca i pod okiem specjalisty przeprowadzać własne doświadczenia. Przeprowadzane tu eksperymenty odnosić się będą do słońca, wody, ciepła i powietrza. Obejmą dziedziny takie jak zoologia, botanika, biologia człowieka, magnetyzm, mechanika, optyka, termodynamika. Z kolei Audytorium/Kino 3D będzie stanowiło miejsce ciekawych spotkań, prelekcji, pokazów naukowych i projekcji filmów naukowych.

 

Energetyczne Centrum Nauki ma być gotowe już w przyszłe wakacje.

 

Całkowita wartość projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” to ponad 91 mln zł, z czego blisko 58 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Oprócz stworzenia Zespołu Inkubatorów KPT i Energetycznego Centrum Nauki przedsięwzięcie zakłada m.in. budowę trzech hal produkcyjnych z wyposażeniem badawczym.

 

Redakcja reo.pl

źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here