📻 Polska bez Internetu 5G? Nadciąga CYFROWY BLACKOUT

Bez sieci 5G wkrótce zabraknie nam internetu

AUDIO REO. Posłuchaj nagranego artykułu. Czyta Hubert Augustyniak. 5’36”

Przepustowość internetu mobilnego się kończy. Rośnie liczba urządzeń, a możliwości istniejącej sieci są ograniczone. Jest to zatrważające. Rozwiązaniem mogłaby być sieć 5G, jednak przepisy utrudniają jej wprowadzenie.

W czasach nieustannie rozwijającej się technologii spodziewamy się coraz to nowszych udogodnień i rozwiązań, które pozwolą nam sprawniej oraz wygodniej funkcjonować w codziennym życiu. Wydawałoby się, że w kwestii sieci internetowej Polska ma wszystko pod kontrolą. Niestety, ale tak nie jest.

Według raportu Instytutu Łączności oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

najpóźniej za 3 lata internet mobilny w Polsce może się skończyć, a sieć 5G może nigdy nie zawitać.

Testy sieci piątej generacji trwają między innymi w Łodzi i w Warszawie, jednak na jej upowszechnienie możemy poczekać kolejne sześć lat. Eksperci z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji są mniej optymistyczni i ostrzegają, że bez zmiany prawa wdrożenie 5G w Polsce może okazać się w ogóle niemożliwe.

Według ich wyliczeń, przy obecnych normach pola elektromagnetycznego (PEM), np. w przypadku województwa mazowieckiego uruchomienie sieci 5G byłoby całkowicie niemożliwe w przypadku 80% nadajników, bo zostałyby na nich przekroczone obecne normy.

Sieć 5G zdecydowanie poprawiłaby wydajność każdego urządzenia, które mogłoby jej używać.

Taki wniosek wyciągnięto z tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie, gdzie temat sieci 5G odmieniany był przez wszystkie przypadki. Pole działanie tej sieci jest ogromne i nie ogranicza się tylko do urządzeń mobilnych. Dzięki sieci piątej generacji możliwe będzie wprowadzenie na ulice miast autonomicznych samochodów czy latających taksówek, jeśli oczywiście takie wynalazki powstaną.Międzynarodowy Związek Komunikacyjny (ITU) już w 2017 roku opublikował wstępną specyfikację sieci 5G. Takowa sieć – by spełniać standardy – musi oferować co najmniej 20 Gb/s przepustowości dla stacji, z czego minimalnie 100 Mb/s pobierania i 50 Mb/s wysyłania dla każdego z użytkowników. Dla porównania, maksymalna przepustowość LTE to 1 Gb/s. Sieć też musi obsłużyć co najmniej milion urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym z uwagi na coraz szersze zastosowanie urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Sieć 5G ma oferować usługi nawet jeśli urządzenie odbiorcze porusza się z prędkością 500 km/h.

Powyższy cytat pochodzi z artykułu Macieja Gajewskiego pt. Wszystko, co musisz wiedzieć o 5G, a nawet nie wiedziałeś, jak zapytać, opublikowanym w serwisie spiderweb.pl, gdzie można znaleźć wyczerpujące informacje o technikaliach, jak i historii rozwoju sieci mobilnych na świecie. 

Niestety rozwój sieci 5G w naszym kraju jest mocno utrudniona. Jeśli zmianie nie ulegną dopuszczalne poziomy pola elektrycznego, sieć piątej generacji nigdy nie będzie w Polsce dostępna.

– Z badań wynika, że przy konfiguracjach sieci z połowy 2018 roku jej pojemność wyczerpie się na terenach wiejskich już w 2019 roku, wielkomiejskich w 2020 roku, a w miejskich i podmiejskich w 2021 roku – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor wykonawczy w Fundacji Digital Poland.

Kołem ratunkowym może być zwiększenie, a dokładnie podwojenie liczby stacji bazowych i dodanie nowych zasobów częstotliwości. Niestety analizy wykazują, że takie rozwiązanie nie zniweluje problemu, a odłoży go w czasie o kilka lat. Ze względu na zbyt niskie normy PEM niemożliwe jest również zastosowanie gęstej sieci mikro- i pikokomórek.

Typowa wysokość zawieszenia anten w takich przypadkach to kilka, kilkanaście metrów, a obowiązujący limit PEM wymaga zachowania znacznie większych odległości. To powoduje, że praktycznie niemożliwa będzie budowa sieci następnej generacji.

Jak widać chęć rozwoju i podążania za światowymi normami to za mało. Jedne normy muszą zostać zmienione by móc wprowadzić nowe. Polska z pewnością aspiruje do tego, by dotrzymać kroku innym zachodnim krajom. Jednak nie będzie to możliwe, jeśli sami nie ułatwimy sobie tej drogi.

 


REO POLECA

📻 BZDURA Z MANDATEM. Poselskim…