AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Piotr Dąbrowski. 

 Mimo że w Chinach koszt energii elektrycznej jest dwukrotnie wyższy niż w Arabii Saudyjskiej, to właśnie tam ciągną tłumnie kopacze owładnięci gorączką nowego złota, bo klimat będzie im bardziej sprzyjać.

Kilofy i dynamit sprzed 160 lat zostały zastąpione megawatogodzinami i kartami graficznymi łączonymi ze sobą, zdawać by się mogło, bez końca. Dlaczego kartami graficznymi, a nie procesorami? Karty graficzne przy kopaniu kryptowalut pozwalają na łączenie ich w szeregi, tworząc wspólnie komputery ogromnych mocy obliczeniowych, a poza tym mają znacznie większą wydajność przy operacjach niezbędnych w kopaniu kryptomonet.

gdzie tanio bitcoin
Minikopalnia bicoinów, fot. Xiangfu, wikimedia commons

Najwięcej kopalni kryptowalut jest m.in. w Rosji, Chinach, Kanadzie, Gruzji i na Islandii.

Kopanie, to tak jak wcześniej wspominałem, udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera do kryptografii, czyli szyfrowania skomplikowanych zadań, takich jak zapis blockchain – kolejnych i kolejnych transakcji na kryptokasie. Jak się okazuje, udostępnienie nie tylko swojego komputera, ponieważ nieuczciwi górnicy włamują się do naszych komputerów tak, aby wykorzystywać je do kopania – i mimo że w porównaniu z wielkimi kopalniami w Rosji, Chinach, Kanadzie, Gruzji czy Islandii (w tych krajach jest ich najwięcej) domowy laptop to zaledwie śmieszna łopatka z piaskownicy. W kupie siła!

Ile dynamitu z kabla potrzebują obecne kopalnie?

gdzie tanio bitcoin

Roczne kopanie Bitcoina zużywa tyle prądu ile cała Austria przez ten sam okres – ponad 73TWh.

Zaczynamy osiągać wartości kryptograficzne, które zdają się być irracjonalne! Do zapisania kryptograficznego jednej (1) transakcji zużywa się tyle energii, ile 30 domów jednorodzinnych przez cały dzień, co generuje 441 kg CO2. Komputery potrzebują do działania nie tylko prądu, ale też chłodu, więc albo trzeba je chłodzić przy użyciu prądu – wentylatorami – albo wykorzystać uwarunkowania geoklimatyczne. Kolejnym kryterium wyboru miejsca na kopalnię jest prawo danego kraju, ponieważ nie wszędzie kopanie jest legalne. No i nie można zapomnieć o cenach energii elektrycznej.

Na szczęście dla kryptokopaczy (i tych niezainteresowanych też) to energia ze źródeł odnawialnych jest tańsza od węglowej i czysta, więc jeśli już można starać się na siłę szukać pozytywnych aspektów puszczania prądu z dymem, lepiej, żeby ten dym był zielony. Rewolucja potrzebuje ewolucji w zastosowaniu w komputerach dużo bardziej wydajnych materiałów, takich jak kwarc czy grafen, bo inaczej…

gdzie tanio bitcoin
fot. pixabay.com, ashes

 

Piotrek Dąbrowski
Medialną przygodę zaczynał w Radiostacji w roku 1999 jako licealista. Potem przez wiele lat brał udział w doświadczeniu, czym jest praca doradcy finansowego. Mrożące krew historie na ten temat pojawiają się w jego tekstach na REO. Drogę do portalu o XXI wieku utorowała mu praca w branży inteligentnych domów, z którymi dogadywał się jak równy z równym.