📻 Piotrek Dąbrowski: Technologia produkcji walut

Cudowne dzieci kompulacji

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Piotrek Dąbrowski.Czym jest blockchain i jego cudowne dziecko – kryptowaluta.

Blockchain to ciąg informacji w tak ekstremalnej wielkości, że księgi rachunkowe całego świata nie dałyby rady tego ogarnąć, ale zapis komputerowy połowy internetu – już z łatwością. Dlaczego połowy internetu? Tyle – obecnie – potrzeba do złamania/sfałszowania blockchainu. Wyobraźmy sobie, że każdy komputer ma nieedytowalny plik ze szczegółowymi informacjami o zawartych i stale zawieranych transakcjach, który aktualizuje się w czasie rzeczywistym bez pośrednictwa komputera centralnego. Takie zjawisko określane jest peer-to-peer (P2P).

Bloki zapełniają się informacjami, a gdy do tego dojdzie, tworzy się kolejny blok połączony z poprzednimi, tworząc łańcuch – to właśnie, w skrócie jest blockchain. Jeżeli na jakimkolwiek etapie powstałaby, celowo lub nie, nieścisłość w informacjach o transakcjach, pozostała populacja komputerów (kompulacja?) skoryguje tę nieścisłość na podstawie posiadanych informacji zapisanych w łańcuchu bloków danych. Wygląda na to, że dzisiaj już nawet Chuck Norris nie pokona internetu.

Kryptowaluta jako składnik wirtualnego portfela to element rewolucji technologicznej, która następuje i zdaje się być nie do zatrzymania, powodując łeb kwadratowy, ale też komputer kwantowy. Moce obliczeniowe komputerów, poprzez zastosowanie i doskonalenie najnowszych materiałów, zaczynają dawać nieograniczone możliwości.

Gotówka coraz częściej zajmuje miejsce na papierowych kartach historii za sprawą cyfrowego zapisu, jakim się posługujemy. To, co znane, jest bardziej przyjazne, stąd pełno obaw o przyszłość kryptowalut jako wirtualnego pieniądza.

Czym są same kryptowaluty?
W pierwszej kolejności na myśl przychodzi bitcoin, bo jego marketing jest najmocniejszy, ale kryptowaluty zaczynają pojawiać się wszędzie. Sieci handlowe oferujące kawę, hamburgery, książki, przejazdy czy nawet branża modelingowa – wszyscy zaczynają tworzyć własne kryptowaluty, używając sposobu rozliczeń transakcji, które są wykonywane:

 • natychmiast, bo od użytkownika do użytkownika;
 • anonimowo, bo bez wykorzystania systemu centralnego;
 • tanio, bo brak jest kosztów pośredników;
 • bezpiecznie, bo gigantyczna liczba komputerów czuwa nad prawidłowością transakcji;
 • po ustalonym kursie.

To właśnie wobec ostatniego aspektu powstaje najwięcej kontrowersji, szczególnie gdy spojrzymy na kurs bitcoina, cyberataki na giełdy kryptowalut i mnogość powstających odpowiedników wirtualnych monet.


W tym cyklu jest jeszcze bardzo dużo do napisania:

 • O naszym polskim Billonie, który jest realny i istnieje, a prace na nim rozpoczęły się w 2012 r.
 • O wahaniach kursów i od czego one zależą.
 • O popycie i podaży kryptowalut.
 • O odniesieniu do złota.
 • O wartościach i możliwościach transakcji.
 • O tym, komu może zależeć, a komu nie na kryptowalutach itd. Zapraszam do czytania!
Piotrek Dąbrowski
Medialną przygodę zaczynał w Radiostacji w roku 1999 jako licealista. Potem przez wiele lat brał udział w doświadczeniu, czym jest praca doradcy finansowego. Mrożące krew historie na ten temat pojawiają się w jego tekstach na REO. Drogę do portalu o XXI wieku utorowała mu praca w branży inteligentnych domów, z którymi dogadywał się jak równy z równym.