"PB": Smogowy szlaban dla samochodów w miastach


Samorządy będą mogły nie wpuszczać do miast aut emitującychdużo spalin. Wjadą te ze specjalnym znaczkiem – pisze “Puls Biznesu”.

 

Wiatr i śnieżyce powoli przepędzają zalegający nad Polskądym i spaliny. Alarm smogowy ogłoszony w ostatnich dniach zmotywował jednakpolityków do przyspieszenia prac nad przepisami, które ograniczą szkodliweemisje. Będą wprowadzone normy jakości pieców i kotłów oraz zużywanych w nichpaliw. Na tym nie koniec. Do pierwszego czytania w Sejmie trafił właśnieposelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie środowiska i o transporciedrogowym.

 

Proponowane rozwiązania pozwalają władzom miast, w którychmieszka więcej niż 200 tys. osób, wytyczać strefy ograniczenia albo zakazuporuszania się samochodów, które nie spełniają wskaźników emisji spalin.Kierowcy, którzy będą chcieli wjechać do strefy zamkniętej lub z ograniczonymruchem, będą musieli naklejać na samochody plakietki informujące o klasieemisji. Jeśli będzie wyższa niż wymagana przez władze miasta, nie wjadą.Wymogów nie będą musieli spełniać jedynie mieszkańcy specjalnych stref, pojazdyspecjalne itp.

 

“78 proc. pojazdów to pojazdy o strukturze wiekowejpowyżej 10 lat. Średni wiek samochodów w Polsce wynosi, według różnychszacunków, od 14 do 17 lat, co oznacza, że dla wielu z nich emisja spalin jestznacznie wyższa niż standardy Euro 3 (od 2000 r.) lub Euro 4 (od 2005 r.) (…)Według raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami w roku2013 transport drogowy był największym źródłem emisji tlenków azotu (31,8proc.)” – podkreślają posłowie w uzasadnieniu projektu. Szlaban na wjazddla samochodów emitujących dużo spalin ma poprawić te statystyki.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here