"PB": Orlen otwiera stację ładowania wodorem


Polskaspółka otwiera dziś pierwszy punkt do zasilania aut wodorem, ale nie w Polsce.Chce zebrać doświadczenia w Niemczech – informuje wtorkowy “PulsBiznesu”.

Punktzostanie uruchomiony na niemieckiej stacji należącej do PKN Orlen, działającejpod marką star, w miejscowości Mulheim – podała gazeta.

“Dziękitemu pilotażowi Orlen chce pozyskać doświadczenia, które pomogą mu w rozwojusprzedaży paliw alternatywnych również w Polsce” – dowiadujemy się z”Pulsu Biznesu”.

Dziennikinformuje, że “Orlen chce rozwijać ładowanie aut wodorem równolegle doładowania prądem. Ma już cztery punkty ładowania Tesli, dwa w Polsce i dwa wNiemczech”.

Jak zauważagazeta, “nad wodorem pracuje też druga polska firma paliwowa, czyli Lotos.Na razie nie oferuje jednak usługi tankowania aut wodorem, tylko wzięła się zabadania. W ramach projektu Hestor bada możliwości magazynowania energii wpostaci wodoru, a następnie wykorzystania go w transporcie”.

Cytowany przez “Puls Biznesu” KrzysztofRomaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i HandluNaftowego przyznaje, że “dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnejstacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całejEuropie jego skala jest zresztą niewielka – w Niemczech do 2018 r. ma być 50takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100”. Jego zdaniem, kosztpozyskania wodoru jest na razie wysoki, co hamuje rozwój rynku.

PAP

fot. Orlen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here