Offshore: W budowie farmy wiatrowe o mocy 4,9 GW

fot. pxhere.com

4,9 GW to łączna planowana moc zainstalowana w 16 europejskich morskich farmach wiatrowych będących obecnie w trakcie budowy. Morska energetyka wiatrowa to najszybciej rozwijający się sektor energii w Europie.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku do sieci podłączone zostały 224 nowe morskie turbiny wiatrowe – w sumie 781 MW. To o 25 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2013 r. (1045 MW). Na przyłączenie wciąż czeka w sumie 310 przybrzeżnych turbin wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW.

– Mimo że moc przyłączonych morskich elektrowni wiatrowych jest niższa niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku, ten segment OZE pozostaje najszybciej rozwijającym się sektorem energii w Europie – uważa Justin Wilkes, zastępca dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA).

Obecni e w Europie w budowie jest aż 16 morskich farm wiatrowych, o łącznej mocy 4,9 GW. Całkowita zainstalowana moc energii wiatrowej na morzu w Europie wynosi obecnie 7343 MW. Turbiny te są w stanie wyprodukować 27 TWh, co wystarczy, by zaspokoić potrzeby ponad 7 milionów gospodarstw domowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here