ODKURZANIE PACYFIKU WSTRZYMANE. Naukowcy szukają rozwiązania

Oceaniczna śmieciarka Wilson w porcie

Urządzenie kilkakrotnie modyfikowano. Już w 2014 roku oceanografowie Kim Martini i Miriam Goldstein zwrócili uwagę, że konstrukcja jest za słaba, by oprzeć się oceanicznym prądom, i może ulec poważnemu uszkodzeniu na skutek sztormu. W The Ocean Cleanup posłuchano też Davida Die z Uniwersytetu w Miami, który ostrzegał, że śmieciarka może zachęcać drobne ryby do schowania się w niej, co mogłoby doprowadzić do zmiany szlaków poruszania się przez żywiące się nimi większe gatunki (np. tuńczyki).

Niestety, okazuje się, że wszechstronnie usprawnione urządzenie… nawala. Śmieciarka wypuszcza złowione odpady.

Co się stało?

Żeby utrzymać plastikowe śmieci, system musi pływać szybciej niż one. Prawdopodobnie drgania na końcach U-kształtnej konstrukcji powodują wypływanie odpadów. Swoją rolę odgrywa też wiatr, który spowalnia śmieciarkę.

Żeby zaradzić problemowi, ekipa The Ocean Cleanup zamierza ustawić rury w bardziej otwartą literę U (jak na obrazku niżej).

sprzątanie oceanu spokojnegoKońce będą od siebie o 60-70 metrów dalej niż dotychczas. Będą też przedłużane, ale etapami, bo jeśli przekroczy się pewną długość, system zacznie spowalniać. Pierwsze próby wydłużenia rur nie dały żadnego efektu. Być może zostanie również powiększona sieć pływająca pod wodą. Taki żagiel powinien przyspieszyć konstrukcję.

Każdy może śledzić aktualną pozycję pierwszej śmieciarki, którą ekipa ochrzciła imieniem Wilson. Wystarczy wejść na stronę theoceancleanup.com.REO POLECA artykuł o pomyśle i twórcach Wilsona

📻 REO GEO: Hańba planety. Czy jest przed nami szansa?

1
2