📻 NOWA ZELANDIA: Co kryje tamtejsza ziemia

Bartłomiej Igliński: Geotermalna kultura Maorysów

AUDIO REO. Posłuchaj nagranego artykułu. Czyta Hubert Augustyniak. 4’39”


Czy geotermia może być nierozerwalnym elementem kultury a jednocześnie atrakcją turystyczną? Tak jest w Nowej Zelandii, gdzie niemal 20% energii elektrycznej wytwarza się w elektrowniach geotermalnych. Można? Można!


Lider na antypodach

Energia geotermalna na świecie wykorzystywana jest w 73 krajach, najczęściej do ogrzewania, suszenia oraz leczenie (balneologia). W 24 z nich również do produkcji prądu elektrycznego. W tej dziedzinie przoduje właśnie Nowa Zelandia.

fot. pixabay.com

W 2017 roku 82% prądu pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Ten górzysty kraj na antypodach, którego krajobrazy rozsławiła trylogia filmowa Władca pierścieni, jest w korzystnej sytuacji. Ponad 50% czystej energii zapewniają elektrownie wodne, zaskakująco mało korzysta się tam z fotowoltaiki. Geotermia dostarcza już prawie 20% energii elektrycznej.

Energetyka geotermalna będzie intensywnie rozwijana i w 2040 roku pokryje od 21 do 29% zapotrzebowania. Źródło: www.mbie.govt.nz
Z szacunku dla przyrody

Kultura, religia i historia rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii (Maorysi) jest nierozerwalnie związana ze zjawiskami geotermalnymi, w które kraj ten obfituje. Ich podejście można byłoby nazwać dziś zrównoważonym rozwojem. Wierzono (i nadal się wierzy), że wszystkie zasoby naturalne, w tym gorące źródła, przekazane zostały ludzkości przez bogów, należy się nimi opiekować, tak by mogły korzystać z nich następne pokolenia. Poszczególne rodziny i klany zamieszkiwały rejony występowania zjawisk geotermalnych, a skrzyżowania ważnych dróg i miejsca spotkań wyznaczane były przy wybranych źródłach geotermalnych.

fot. pixabay.com

Wyjątkowo ważna rola przypadała strażnikom zasobów, którzy mieszkali w pobliżu i opiekowali się nimi w imieniu całej rodziny czy też klanu. Wody i inne zjawiska geotermalne były integralną częścią życia każdego Maorysa. Obok nich przychodził na świat i mieszkał, w nich zażywał kąpieli, przygotowywał posiłek, relaksował się, ogrzewał, prowadził życie towarzyskie. Maorysi rozwinęli również medycynę opartą na leczeniu chorób wodami geotermalnymi i produktami hydrotermalnymi.

Obecnie zjawiska geotermalne są główną atrakcją turystyczną Nowej Zelandii nie tylko ze względu na ich naturalne piękno, ale także unikalne połączenie z historią, kulturą i codziennym życiem mieszkańców.

fot. pixabay.com
Nowe odwierty

Już w 2010 roku nowozelandzkie elektrownie geotermalne osiągnęły moc całkowitą 435 MWe i produkcję prądu 2774 GWh/rok. Największe ich skupisko znajduje się w regionie jeziora Taupo.

Produkcja energii elektrycznej z geotermii w Nowej Zelandii w 2010 roku

W 2013 roku oddano do użytku elektrownię Ngatamariki, uważaną za największą na świecie. Rocznie generuje 700 Gwh energii, co wystarcza do zaopatrzenia w prąd 80 tys. gospodarstw domowych. Maksymalna temperatura wody na dnie odwiertów produkcyjnych wynosi 290 stopni Celsjusza. Liczba obiektów tych systematycznie wzrasta. Obecnie trwają nowe odwierty w obszarze Ngawha, których start produkcyjny przewidziano na rok 2021.

Elektrownia geotermalna Ngatamariki

Literatura:
B. Igliński, R. Buczkowski, M. Cichosz, G. Piechota, Technologie geoenergetyczne, Wyd. UMK, Toruń 2010.REO POLECA

REO CZYSTA ENERGIA: Geotermia znaczącym źródłem prądu we Włoszech