Norwegowie nie chcą finansować węglowej PGE


Norges Bank Investment Management dopisał polski koncernenergetyczny PGE do listy przedsiębiorstw, których działalność opiera się nawęglu i których papierów nie zamierza kupować – pisze “Puls Biznesu”.

Norges Bank Investment Management, norweski funduszinwestycyjny dwa lata temu ogłosił, że będzie zmniejszać zaangażowanie w firmy opierająceswoją działalność na węglu. Od tego fundusz sukcesywnie tworzy swoją „czarnąlistę” takich firm. We wtorek – jak wynika z informacji podanych przez „PulsBiznesu” – na listę wraz z dziewięcioma innymi firmami trafiła też PGE.

Decyzja wpisaniu na listę PGE wiąże się z inwestycjamiwęglowymi polskiego koncernu — poinformowano w komunikacie.

Norweski fundusz nie jest jedynym, który nie chce finansowaćinwestycji w węgiel. Podobne deklaracje złożyły m.in.: Bank of America,.fundusz Rockefellera czy fundusze emerytalne prestiżowych amerykańskichuniwersytetów jak Stanford czy Georgetown.

Czytaj także: Drogi węgla i kapitału zaczynają się rozchodzić

Na większą, bo ogólnokrajową skalę postanowiły działać rządyFinlandii i Kanadu, które planują całkowitą bądź częściowąeliminację węgla z wytwarzania energii do 2030 roku. O podobnym kroku myśli teżAustralia, któraprodukuje z węgla ponad 60 proc. prądu.

 

REO.pl

źródło: „Puls Biznesu”

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here