📻 ŻYCZENIA BOGOTY: Nigdy nie dotykaj prochu. NIGDY!

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Paweł Sito

Z tłumu kroczącego głównym deptakiem kolumbijskiej stolicy wyróżnia się grupa młodych ludzi ubrana w odblaskowo zielone kurtki i czapeczki. Mario zagaduje do mnie widząc zainteresowanie w moich oczach zanim ja zdążę do niego podejść. Z pięknym uśmiechem na twarzy mówi, że należy do grupy wolontariuszy, którzy pokojowo wspomagają bezpieczeństwo na ulicach. Wskazuje na napis na swojej kolorowej kurtce: Bogota Mejor Para TodosLepsza Bogota dla Wszystkich.

 

Trzeba przyznać, że popularne seriale i ogólnie rozumiana kultura masowa mocno zniszczyła obraz Kolumbii prezentowany światu. Gloria z serialu Współczesna Rodzina nie zrobiła dobrej roboty dla kraju, utrwalając stereotyp Kolumbii jako dżungli nożowników, przez którą musisz się przedzierać z własną maczetą.

Narcos swoją popularnością rozbudziło wyobraźnię wszystkich widzów, w tym mojej rodziny, która obawia się, że niespodziewanie wpadnę w ręce kartelu narkotykowego będą w Kolumbii.

Jest w tych stereotypach trochę prawdy, oczywiście. Nie przedzierałam się jeszcze przez Kolumbijskie góry, nie sprawdziłam jeszcze swojego szczęścia przy granicy z Ekwadorem, ale póki co Bogota zaskoczyła mnie niezwykle swoim rozwojem, mądrością i zaangażowaniem.

Fakt, widok ochroniarza przechodzącego się ze strzelbą po centrum handlowym szokuje. Ale to miasto to konglomerat wielu fascynujących elementów, które wyróżniają się mocno w życzeniach świątecznych dla mieszkańców w całym mieście.

 

CZEGO BOGOTA Z OKAZJ ŚWIĄT ŻYCZY SWOIM MIESZKAŃCOM?
wszystkie fotografie: Agata Skrzypczyk

 

Nie zapominaj o oszczędzaniu wody w szale świąt

W te święta troska o wodę to troska o życie

 

Przytuł zwierzęta zamiast je jeść lub się nimi bawić

Nie jestem twoją kolacją wigilijną
Nie jestem taksówką
Nie jestem bokserem
Nie jestem bokserem

 

Dbaj o bioróżnorodność dookoła Ciebie 

Kolumbia jest jednym z najbardziej bioróżnorodnym krajem na świecie. Zarówno rząd jak i mieszkańcy mają tego świadomość i zachęcają do podtrzymywania piękna natury w kraju. Na zdjęciu rysunek ptaków na budynku w centrum Bogoty.

                                                                                                                                    Nie dotykaj prochu. NIGDY!

Zastanów się dobrze gdzie spędzisz te święta. Nigdy nie dotykaj prochu. NIGDY. Używanie fajerwerków w kraju jest oficjalnie zakazane ze względu na bezpieczeństwo zwierząt i bawiących się ludzi. Plakaty w całym mieście przypominają o zakazie.