Nietypowy eksperyment ze szwedzką rodziną w roli głównej


19 stycznia czteroosobowa rodzina ze Szwecji wprowadziła się do domu One Tonne Life w Hässelby Villastad na przedmieściach Sztokholmu. Przez sześć miesięcy mieszkańcy domu będą żyć według zasad climate smart life, a więc korzystając z inteligentnych systemów gospodarowania energią, między innymi rozwiązań energetycznych Vattenfall.

One Tonne Life to nowatorski na skalę światową projekt realizowany z inicjatywy A-hus, Vattenfall i Volvo Car Corporation. Partnerami przemysłowymi są ICA i Siemens. Przez sześć miesięcy rodzina postara się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do jednej tony na osobę rocznie. Obecnie przeciętny poziom emisji wynosi siedem ton rocznie.

Uczestnicy eksperymentu utorują w ten sposób drogę ku tworzeniu zrównoważonego społeczeństwa, dbającego o ochronę klimatu. Wspólnie z partnerami projektu stworzą oni w domu One Tonne gospodarstwo domowe, w którym ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla.

Vattenfall wyposażył energooszczędny dom firmy A-hus w system EnergyWatch, inteligentną technologię służącą do pomiaru zużycia energii elektrycznej przez rodzinę w czasie rzeczywistym, oraz zapewni specjalistyczne konsultacje w dziedzinie efektywnego zużycia energii. Rodzina może wybrać dla swojego domu jedno z niskoemisyjnych źródeł energii: wiatr, wodę lub atom.

Dom One Tonne Life został wyposażony zarówno w kolektory, jak i baterie słoneczne. Te pierwsze są umieszczone na dachu garażu i zapewniają gorącą wodę i niewielką ilość ciepłą, jaka jest tam potrzebna. Baterie słoneczne umieszczone na dachu budynku będą wytwarzać energię na potrzeby np. dodatkowego ogrzewania, wentylacji, lodówki i zamrażarki.

Czteroosobowa rodzina, która zamieszka w domu One Tonne Life, będzie zwolniona z czynszu za wynajem i będzie mogła korzystać z samochodu elektrycznego Volvo C30 Electric. Vattenfall zapewnia również inteligentną stację do ładowania pojazdu.

Przebieg projektu opisywany jest na bieżąco na stronie: onetonnelife.com

źródło: vattenfall.pl

fot.: One Tonne Life’s photostream w serwisie flickr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here