Niemiecki rząd zmienia wsparcie dla OZE


Niemiecki rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE, którego celem jest zahamowanie wzrostu cen energii. Ustawa ma zostać uchwalona przez Parlament w sierpniu.

Nowelizacja ustawy o OZE ma na celu zahamowanie wzrostu cen energii – niemiecki rząd obawia się, że dalszy wzrost mógłby zniechęcić społeczeństwo do energetyki odnawialnej.

Funkcjonujący system wsparcia dał duży impuls do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Niemczech. Obecnie ok. 25 proc. energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Udział OZE w miksie energetycznym ma wynosić 40-45 proc. do 2025 r. i 55 -60 proc. do 2035 r. Do 2050 r. ma wzrosnąć aż do 80 proc.

W projekcie nowelizacji ustawy zapisano także moc elektrowni uruchamianych w poszczególnych technologiach OZE, którą Niemcy mają instalować co roku. Jak podaje Obserwator Legislacji Energetycznej serwisu WysokieNapiecie.pl, dla elektrowni wiatrowych na lądzie wynosi ona 2,5 GW netto, dla fotowoltaiki – wzrost o 2,5 GW rocznie, ale bez uwzględnienia instalacji wycofywanych, dla biomasy – wzrost o 100 MW rocznie, dla elektrowni wiatrowych na morzu nie wpisano rocznych wskaźników, ale ich ogólna moc zainstalowana ma wynosić 6,5 GW w 2020 i 15 GW w 2030.

Zgodnie z projektem wsparcie dla nowych inwestycji ma być uzależnione od cen rynkowych i może być ograniczane lub zwiększane kwartalnie w zależności od potrzeb.

 

Redakcja reo.pl
 

fot. carluk2007/freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here