Niemal 13 GW przyłączonych w 2015 r. mocy w Europie jest z wiatraków

W ubiegłym roku w energetyce wiatrowej przyłączono więcej mocy niż w jakimkolwiek innym źródle w Europie – wynika z informacji Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA).

 

We całej Unii Europejskiej energetyka wiatrowa stanowiła 44 proc. wszystkich nowych instalacji energetycznych. Łącznie przyłączono 12.8 GW mocy do sieci – 9766 MW na lądzie i 3034 MW na morzu. Wielkość nowych instalacji wyniosła 6,3 proc. więcej niż w 2014. Całkowita moc zainstalowana w europejskiej energetyce wiatrowej wynosi obecnie 142 GW i pokrywa 11,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.

– Te liczby pokazują, że wiatr jest siłą napędową transformacji energetycznej UE. Energetyka wiatrowa to dojrzały przemysł, który ma sens ekonomiczny i znacznie poprawia bezpieczeństwo energetycznego Europy – powiedział Giles Dickson, prezes EWEA.

Jak podkreśla Stowarzyszenie, odnawialne źródła energii stanowiły aż 77 proc. nowych elektrowni w 2015 roku. Inwestycje w nowe lądowe i morskie farmy wiatrowe wyniosły 26,4 mld euro, co stanowi wzrost o 40 proc. w stosunku do 2014 roku. Niemal połowa nowych instalacji wiatrowych w 2015 roku powstała w Niemczech. Z 1,3 GW nowych mocy Polska zajęła drugie miejsce, a kolejne była Francja z 1 GW.

REO.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here