NFOŚiGW wprowadza nowy program priorytetowy finansujący technologie proekologiczne


Nowy program priorytetowy Gekon, przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, będzie dofinansowywał innowacyjne technologie ekologiczne.

Celem programu jest dofinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych w obszarze innowacyjnych technologii proekologicznych. Całkowita kwota środków przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu Gekon wynosi 400 mln zł.

Dofinansowanie przeznaczone będzie na przeprowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych oraz wdrożenie powstałych w ich wyniku innowacyjnych technologii proekologicznych następujących obszarach: Środowiskowe aspekty pozyskiwania gazu niekonwencjonalnego; Efektywność energetyczna i magazynowanie energii; Ochrona i racjonalizacja wykorzystania wód; Pozyskiwanie energii z czystych źródeł; Nowatorskie metody otrzymywania paliw, energii i materiałów z odpadów oraz recyklingu odpadów.

Program skierowany jest do przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowych (których liderem jest przedsiębiorca).

Formą dofinansowania będzie dotacja, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju realizowanych prac (faza związana z badaniami i rozwojem lub faza związana z wdrażaniem technologii) oraz rodzaju beneficjenta.

Termin ogłoszenia I konkursu na nabór wniosków zaplanowany jest na grudzień 2012 r., a nabór wniosków przewidziano na początek roku 2013.

 

Redakcja reo.pl

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here