NFOŚiGW rozważa uruchomienie w 2014 r. pożyczek na mikroinstalacje


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zastanawia się nad uruchomieniem od 2014 roku pożyczek dla tzw. prosumentów na mikroinstalacje energetyczne OZE do 40kWe, poinformowała prezes Małgorzata Skucha podczas 4 Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej greenPower 2013.

– Myślimy o uruchomieniu programu niskooprocentowanych pożyczek dla osób fizycznych na mikroinstalacje energetyczne OZE [do 40 kWe], m. in. panele słoneczne, kolektory, mikrowiatraki, kotły na biomasę i pompy ciepła – powiedziała Skucha w kuluarach greenPower 2013.
Prezes zastrzegła, że jest to na razie tylko pomysł, wymagający omówienia z RN NFOŚiGW i dopracowania kryteriów pożyczek przez fundusz.

Według projektu, pożyczki miałyby być udzielane przez banki współpracujące i wojewódzkie FOŚiGW. Skucha nie chciała doprecyzować na jaki termin mogłyby być udzielane pożyczki. – Obecnie okres kredytowania wynosi na ogół średnio 10 lat, a w przypadku dużych inwestycji – 15-20 lat – powiedziała jedynie.
Prezes chciałaby, aby do połowy 2013 roku wszystkie nowe programy na 2014 rok były przygotowane, skonsultowane i zatwierdzone przez RN NFOŚiGW. Chodzi o określenie, w jakiej formie i jakie kwoty mogłyby być pożyczane. W tym terminie prezes chce też zweryfikować istniejące programy.

Skucha podkreśliła, że obecna strategia NFOŚiGW zakłada “przechodzenie” z systemu dotacyjnego na finansowanie zwrotne. – Zakładamy, że do 2016 roku 65 proc. środków funduszu będzie wypłacanych w formie pożyczek, a do 2020 roku – 80 proc. – zaznaczyła

Obecnie NFOŚiGW do końca 2015 roku realizuje program opiewający na łączną kwotę 450 mln zł, na instalację kolektorów słonecznych. Polega on na spłacie przez fundusz 45% kredytu zaciągniętego przez gospodarstwo domowe we współpracujących bankach na instalację kolektora słonecznego.
W ramach tego programu zostało jeszcze sto kilkadziesiąt mln złotych.

Marcin Zaremba

Kolektory słoneczne, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here