NFOŚiGW: Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych nabiera tempa


Weryfikatorzy energetyczni przyjęli ponad 150 projektów do realizacji – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Banki komercyjne i spółdzielcze uruchomiły już akcję kredytową. Pierwszych 47 projektów otrzymało już kredyt. Inwestorzy z całej Polski mogą ubiegać się o dotację.

Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych to pilotażowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istotnym celem Programu jest rozpropagowanie budownictwa energooszczędnego w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że oprócz osiągnięcia bezpośrednich efektów ekologicznych, działanie to wypromuje nowe rozwiązania techniczne w budownictwie. Ważnym aspektem wdrożenia Programu ma być także podniesienie świadomości Polaków w zakresie walorów ekonomicznych takiej inwestycji. Już wkrótce wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać wysokie wymagania unijne w zakresie energochłonności. Wpłynie to na wycenę majątku jego właściciela.

– Przekonujemy przyszłych inwestorów, że myślenie o oszczędnej eksploatacji nowych budynków trzeba zaplanować na etapie projektu. Zachęcamy nowoczesnych inwestorów do budowania energooszczędnego a nawet pasywnego. Rynek budowlany już odpowiedział na nasz program – proponuje technologie dostosowane do jego kryteriów. Także deweloperzy widzą przyszłość w energooszczędnym budowaniu. Ale najważniejszy jest inwestor indywidualny. Widać, że program ruszył na dobre a domów o niskim zużyciu energii będzie przybywać – powiedział Witold Maziarz rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Program skierowany jest do osób fizycznych budujących energooszczędny dom jednorodzinny lub kupujących energooszczędny dom albo lokal mieszkalny w nowo budowanym budynku wielorodzinnym. Umożliwia on uczestnictwo i skorzystanie z dopłaty zarówno osobom, pozostającym przed podjęciem decyzji o budowaniu, jak również tym, którzy są w trakcie realizacji przedsięwzięcia i chcieliby zakończyć je w jednym z określonych standardów NF40 lub NF15.

Kwota dotacji uzależniona jest od uzyskanego standardu energooszczędnego. Dla standardu NF15 dotacja na zakup lub budowę domu wynosi 50 tys. zł brutto, a na zakup lokalu mieszkalnego w nowo budowanym budynku wielorodzinnym – 16 tys. zł brutto. Natomiast dla standardu NF40 dotacje te wynoszą odpowiednio 30 i 11 tys. zł brutto.

Aby skorzystać z dofinansowania należy wziąć kredyt z dotacją w jednym z banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Deutsche Bank PBC S.A., Getin Noble Bank S.A., SGB Bank S.A.

Redakcja reo.pl

źródło: NFOŚiGW
 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here