NFOŚiGW: Pierwsze środki z programu Prosument w II poł. 2014 r.


Pierwsze środki z programu Prosument mogą trafić do beneficjentów za pośrednictwem gmin we wrześniu-październiku 2014 roku – wynika z informacji przekazanej przez prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Małgorzatę Skuchę.

– Myślę, że we wrześniu-październiku mogą trafić [pierwsze] środki do klienta końcowego za pośrednictwem samorządów – powiedziała Skucha w rozmowie. Z jej słów wynika, że będzie to jednak w dużej mierze zależało od sprawności gmin.

– Deklaruję, że do 31 marca chcemy wszystkie dokumenty przygotować, tak aby od 1 kwietnia samorządy mogły pobierać ze strony i wpisywać swoje wnioski w elektroniczny generator – powiedziała wcześniej prezes na konferencji.

Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę, iż musi trochę potrwać, zanim wniosek zostanie przygotowany. JST [jednostki samorządu terytorialnego] muszą bowiem zebrać oferty/wnioski od osób fizycznych, spółdzielni lub wspólnot na kwotę łączną minimum 1 mln zł.

Program Prosument, który został przyjęty przez radę nadzorczą NFOŚiGW pod koniec lutego 2014 roku przewiduje wsparcie kredytowo-dotacyjne dla inwestorów instalujących mikroźródła OZE do 40 kWe. Wsparciem objęte będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub energii elektrycznej i cieplnej.

Prosument ma finansować do 100 proc. kosztów instalacji, z zastrzeżeniem, że część dotacyjna wyniesie do 40 proc. dla produkcji energii elektrycznej i do 20 proc. dla produkcji energii cieplnej. – Poziom dotacji będzie uzależniony od miksu energi elektrycznej i cieplnej – powiedziała prezes na konferencji.

Z kolei część kredytowa Prosumenta przewiduje kredyt oprocentowany na 1 proc., spłacany przez beneficjenta w okresie do 15 lat. Okres karencji to 6 miesięcy, a realizacja przedsięwzięcia ma trwać do 18 miesięcy.

Limit wsparcia dla osoby fizycznej to 100 tys. zł, jeśli projekt zakłada produkcję energii elektrycznej lub 150 tys. zł w przypadku produkcji energii elektrycznej i ciepła z tzw. urządzenia 2-źródłowego

Dla innych podmiotów (wspólnot, spółdzielni) jest to odpowiednio 300 tys. zł lub 450 tys. zł.

Prosument ma być na razie „dystrybuowany” za pośrednictwem samorządów i banku/konsorcjum banków wybranego w przyszłości w przetargu.

NFOŚiGW pracuje też nad uruchomieniem trzeciego kanału – poprzez regionalne FOŚiGW – które bezpośrednio przekazywałyby wsparcie beneficjentom.

– Jest już wstępna deklaracja od kilku funduszy – powiedziała prezes Skucha na konferencji.

Marcin Zaremba

 

Panele PV, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here