NFOŚiGW: Będą konsultacje ws. dopłat do kolektorów słonecznych


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, po interwencji Ministerstwa Środowiska, zgodził zorganizować spotkanie konsultacyjne poświęconego ostro krytykowanym zmianom w programie dopłat do kolektorów słonecznych.

Polscy producenci, dystrybutorzy i instalatorzy kolektorów próżniowych liczą, że podczas spotkania zaplanowanego na 12 września 2013 roku, uda się wypracować nowy, sposób obliczania dopłat do kolektorów słonecznych, który – według nich – umożliwi konsumentom wybór preferowanej technologii i zapobiegnie załamaniu branży solarnej.

Nowe zasady przyznawania dotacji w ramach najpopularniejszego programu dopłat do kolektorów słonecznych, ogłoszone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 23 lipca br. były mocno krytykowane przez przedstawicieli firm z branży kolektorów próżniowych.

Przedsiębiorcy z polskiego sektora kolektorów rurowo-próżniowych powołali koalicję polskich producentów, dystrybutorów oraz instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych. Wystosowano protestacyjne pisma zarówno do Ministra Środowiska, jak i prezes NFOŚiGW oraz podjęto debatę w mediach. Od samego początku koalicja dążyła także do zorganizowania szerokich konsultacji nowych przepisów w siedzibie NFOŚiGW. Jej uczestnicy wypracowali także alternatywny sposób naliczania dopłat do kolektorów słonecznych, bazujący na ilości wyprodukowanej przez dane urządzenie energii cieplnej w kWh w skali roku, a nie jego powierzchni czynnej.

– Dużo obiecujemy sobie po spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez NFOŚiGW – mówi Piotr Samson, rzecznik koalicji producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych. – Przedstawiciele rodzimego sektora kolektorów próżniowych nie oczekują dla swoich rozwiązań preferencyjnych warunków. Postulują jednak, aby decyzję o wyborze konkretnej technologii pozostawić samemu konsumentowi, który zapoznawszy się z zarówno wadami, jak i zaletami obydwu technologii, dokona właściwego wyboru. W końcu to on ponosi większość kosztów związanych z instalacją solarną. Taki model rynku premiując innowacyjność przyczyni się do rozwoju nowych technologii oraz pozwoli na coraz skuteczniejsze ograniczenie emisji CO2 do atmosfery czyli główny priorytet NFOŚiGW – dodaje.

 

Redakcja reo.pl

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here