Naukowcy sprawdzają opłacalność geotermii dla kanadyjskich miast


Badacze z Uniwersytetu w Quebecu przeprowadzili w ostatnim czasie badania w czterech kanadyjskich miastach, oceniając opłacalność wykorzystania w nich instalacji geotermalnych dla budownictwa mieszkaniowego.
 

Do analizy naukowcy wykorzystali RETScreen, bezpłatne oprogramowanie opracowane przez kanadyjski rząd. Badanie uwzględniało wykorzystanie pionowych, zamkniętych systemów grzewczych, zaprojektowanych do ogrzewania i chłodzenia oraz zapewniania 25 proc. ciepłej wody użytkowej.
 

Wyniki badań pokazały, że tego typu systemy świetnie sprawdziłyby się w mieście Halifax. Mieszkańcy tego regionu obecnie w dużej części korzystają z ogrzewania olejem opałowym i przejście na geotermię byłoby dla nich opłacalne. W Toronto i Vancuver, zdaniem naukowców, nadal opłaca się wykorzystywać do ogrzewania gaz ziemny. Co ciekawe, miasto Montreal zostało wykluczone z badań, ponieważ zaspokaja już 99,7 proc. swoich potrzeb energetycznych dzięki energii wiatrowej i pochodzącej z elektrowni wodnej.
 

Szczegółowe wyniki badań naukowców z Quebecu zostały opublikowane w “Journal of Renewable and Sustainable Energy” (AIP Publishing).  

 

źródło: sciencedaily.com

fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here