Naukowcy radzą, jak być „eko”


Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiastzostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych;aby żyć “eko”, warto zacząć od małych kroków, np. częściej rozmrażaćlodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnikaprzygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.

 

Przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia igospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec”skierowany jest do uczniów i studentów, do nauczycieli przedmiotówprzyrodniczych i technicznych, a także do osób prowadzących gospodarstwa domoweoraz zarządzających różnego rodzaju organizacjami. Powstał we współpracyStowarzyszenia „EkoLubelszczyzna” oraz naukowców Politechniki Lubelskiej.

 

Dzięki wizytom studyjnym naukowcom udało się zebrać i opisaćeuropejskie doświadczenia w zakresie ekologii i równoważonego rozwoju orazpromowania zdrowego stylu życia w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym.

 

– Do naszego projektu wybraliśmy Islandię, Finlandię iNiemcy, ponieważ są to kraje mające istotny dorobek w inicjatywach praktycznychdotyczących ekologii. Potraktowaliśmy je jako obszar badań i poszukiwańinspiracji dla Polski – mówi dr inż. Barbara Szymoniuk z Wydziału ZarządzaniaPL i prezes Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”.

 

Z lektury przewodnika można się dowiedzieć, jak prowadzićproekologiczny styl życia, jaka jest rola edukacji i jej instytucji w jegopromocji, w jaki sposób upowszechniać zrównoważoną konsumpcję oraz zdrowy iprzyjazny środowisku styl życia. Autorzy przytaczają najciekawsze rozwiązania zcodziennego życia mieszkańców danego kraju, ilustrując je licznymi zdjęciami.Przekonują też, że każdy może stać się trochę bardziej “eko”. Niechodzi tu o ciągłe wydawanie wielkich sum na rzeczy, których właściwą nazwępoprzedza słowo „ekologiczny/ekologiczna”. Trzeba uzbroić się w ekologiczneknow-how i zacząć kierować własnym zdrowym rozsądkiem, a już wkrótce zaczniemyodczuwać zmiany. Na początek wystarczy zmiana kilku przyzwyczajeń: wybieranieoszczędnego AGD, rozmrażanie lodówki, przykręcenie grzejników.

 

– Polskie doświadczenia w ekologii są stosunkowo niewielkie,orientacja na ekologiczny styl życia pojawiła się dopiero pod koniec lat 90.ubiegłego wieku, kiedy uporaliśmy się z procesem transformacji ustrojowej.Niestety, konsekwencją tego jest fakt, że ekologia bywa traktowana w Polscemarginalnie, nie jako cywilizacyjna konieczność, lecz raczej moda iekstrawagancja – podsumowuje dr Szymoniuk.

 

Przewodnik jest dostępny w Bibliotece Cyfrowej PolitechnikiLubelskiej na stronie internetowej. We wrześniu br. ukaże się w formiepapierowej.

 

Przewodnik jest efektem koordynowanego przez Stowarzyszenie„EkoLubelszczyzna” projektu Leonardo da Vinci VETPRO pod nazwą Go Green AcrossEurope. Był on realizowany od lutego 2014 roku do maja roku 2015. Miał on nacelu zebranie i wymianę europejskich doświadczeń w zakresie ekologii izrównoważonego rozwoju oraz promowania zdrowego stylu życia w pełnej harmoniize środowiskiem naturalnym.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here