Największa na świecie łódź napędzana energią słoneczną


Największa na świecie łódź napędzana całkowicie energią słoneczną kontynuuje swój rejs dookoła świata. Kilka dni temu dotarła do wybrzeży Wysp Galapagos.

Katamaran Turanor PlanetSolar został zbudowany przez niemiecką firmę Knierim Yachtbau. Liczy sobie 31 metrów długości i 15 metrów szerokości. Łączna powierzchnia pokrywających go paneli słonecznych to 530 m2. Dają one wystarczająco mocy, aby po pełnym naładowaniu akumulatorów, nawet przez trzy dni płynąć w zupełnych ciemnościach.

 

 

  

Łódź rozpoczęła swój roczny rejs we wrześniu 2010 roku w Monako. Na swojej trasie ma między innymi: Miami, Panamę, Wyspy Galapagos, Brisbane, Hong Kong i Singapur. W najbliższym czasie przewidywany jest jej postój na wyspach Bora Bora (marzec), skąd uda się w kierunku Tonga, aby w maju zawitać do Australii.

 

 

Swiss solar boat on a world-wide mission

Przy tej okazji warto przypomnieć, że to polski żeglarz i konstruktor – Roman Paszke, jako pierwszy planował odbycie rejsu dookoła świata na katamaranie napędzanym energią słoneczną, w ramach projektu Solar Race. Pomysłu nie udało się zrealizować, jednak  żeglarza wzięła niedawno pod swoje skrzydła firma Renault, umożliwiając polskiej załodze ustanowienie rekordu świata na trasie Las Palmas – Gwadelupa (8 dni, 1 godzina i 53 minuty). Wyścig z czasem na katamaranie Renault Eco2 rozpoczął się 7 stycznia, a zakończył 15 stycznia 2011 roku.

fot. ©PlanetSolar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here