Naimski: jesteśmy zdeterminowani, by utrzymać energetykę opartą na węglu


Węgielpozostanie najważniejszym źródłem produkcji prądu elektrycznego w Polsce -powiedział w poniedziałek na antenie TVP Info pełnomocnik rządu ds.strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że od tejstrategii rząd nie odstąpi.

“Polskiekopalnie będą funkcjonowały, będą produkowały tyle węgla ile uznamy, że jestnam potrzebne dla polskich elektrowni, dla polskich odbiorców. To jeststrategia, którą realizujemy i od której nie odstąpimy” – podkreśliłNaimski. Dodał, że rząd ma świadomość, że jest polityka energetyczna UniiEuropejskie, że są naciski różnego rodzaju, ale “jesteśmy zdeterminowani,żeby to utrzymać”.

WedługNaimskiego węgiel jest ważny dla polskiej gospodarki w sposób szczególny.”Nie ma takiego kraju w Europie, gdzie pozycja węgla byłaby taka jak unas” – podkreślił. Wyjaśnił też, że węgla w celu produkcji energii używasię również w Rumunii, Czechach czy Niemczech, gdzie 40 proc. energiielektrycznej pochodzi z tego surowca. “O sojuszników trzeba zabiegać.(…) Trzeba znajdować wspólny mianownik dla działań, które nie pozbawią Europytego nośnika energii, bo to strategicznie będzie ogromny błąd” -podkreślił.

Bez węgla Polska „częściowoniesuwerenna”

Wedługniego, jeżeli zrezygnujemy z węgla, to polska energetyka stanie się uzależnionaa polskie państwo “częściowo niesuwerenne”. “My tego nie chcemy,nie dopuścimy go tego. Suwerenność energetyczna jest częścią suwerennościpolitycznej” – zaznaczył.

Naimskiprzypomniał, że do końca tego roku zostanie podjęta – na podstawie wnikliwychstudiów – decyzja o dalszych losach polskiego programu atomowego.

Jakpodkreślił Naimski, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju rządrealizuje konsekwentną strategię. “Mamy plan połączenia Polski znorweskimi złożami gazu. Nad tym pracujemy. (…) Rozmowy z partnerami duńskimi- bo przez Danię będzie to połączenie prowadzone – są na ostatnim etapie. Imożemy się spodziewać, że ten plan zostanie zakończony uruchomieniem gazociąguprzed końcem roku 2022″ – powiedział Naimski. Dodał, że to jest planstrategiczny, którego drugim elementem jest gazoport w Świnoujściu.”Chodzi o to, żebyśmy w Polsce przełamali dominującą pozycję Gazpromu,jednego dostawcy gazu do Polski”.

Ropę naftową można kupić wszędzie

Odnosząc siędo kwestii bezpieczeństwa naftowego Naimski wskazał, że z Naftoportu jesteśmy wstanie zaopatrzyć polskie rafinerie zarówno w Gdańsku, jak i Płocku. “Wsytuacji wielkiej awarii i przecięcia dostaw ropociągiem z Rosji (..) jesteśmyw stanie dać sobie radę” – zaznaczył. Dodał, że ropę naftową można kupićwszędzie, “pływa na tankowcach po całym świecie”.

“Wsensie konieczności dywersyfikacji dostaw gaz jest poważniejszym problem (niżropa naftowa – PAP). Nad tym rzeczywiście pracujemy. Mamy określony czas.Chcemy to skończyć w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedziałpełnomocnik rządu.

To, że PGNiGudało się kupić “statek z gazem” w Stanach Zjednoczonych, to -zdaniem Naimskiego – symboliczny sukces, który wspiera realną politykę.”Stany Zjednoczone mają w tej chwili nadmiar gazu, chcą ten gaz skroplić iwysłać w świat, w ten sposób budować swoją pozycję polityczną” – ocenił.Dodał, że gaz amerykański jest w stanie skutecznie konkurować z gazemrosyjskim, także w sensie politycznym.

WedługNaimskiego strategicznym celem dla rozwoju rynku w Polsce jest stworzeniemożliwości konkurencji dla gazu dostarczanego gazociągiem z szelfu norweskiego,z norweskich pól i skroplonego gazu przez gazoport. “Wtedy będziemy mielikonkurencję cenową pomiędzy dostawcami ze źródeł, które są cywilizowane” -podkreślił Naimski.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here