Na ulicach polskich miast coraz więcej osób w maskach przeciwsmogowych


Mimo zniesienia alarmu smogowego dla Krakowa, nad miastemwciąż unosi się smog. Coraz więcej krakowian nosi maseczki na twarzy. Zgodnie zprognozami, w najbliższych dniach jakość powietrza w mieście wciąż będziebardzo zła.

 

W Krakowie panuje I stopień zanieczyszczenia powietrza(stężenie pyłu PM10 pomiędzy 50 a 200 mikrogramów na m sześc.). Wcześniej(wtorek-czwartek) w mieście obowiązywał alarm smogowy (III stopieńzanieczyszczenia) – średnie dobowe stężenie PM10 przekraczało 300 mikrogramówna m sześc. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na m sześc.

 

Jakość powietrza w mieście jest wciąż zła i bardzo zła.Zgodnie z prognozami zamieszczonymi na stronie małopolskiego urzędumarszałkowskiego (powietrze.malopolska.pl), w piątek wieczorem jakość powietrzapoprawi się, jednak w sobotę i w niedzielę znowu będzie bardzo zła.

 

Na ulicach Krakowa można spotkać coraz więcej osób wmaseczkach na twarzy. Specjalne maseczki – zgodnie z informacjami producentów -mają nie przepuszczać toksycznych pyłów.

 

Zanieczyszczone powietrze jest od tygodnia jednym znajważniejszych tematów, o którym mówią krakowianie, ale i różne instytucje,politycy, lekarze. Szpitale są pełne, wielu pacjentów skarży się na smog. Odsoboty do czwartku obowiązywała bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców.

 

W piątek Grzegorz Piątkowski, szef krakowskiego oddziałuPolski Razem Zjednoczonej Prawicy, przed magistratem mówił dziennikarzom oswoim niezadowoleniu z polityki antysmogowej miasta.

 

Piątkowski złożył także wniosek do prezydenta Krakowa JackaMajchrowskiego. W piśmie domaga się zwrotu kosztów – 275 zł – za zakup maseczkiprzeciwsmogowej. “Niestety tak drogie są maseczki. Te za ok. 50 zł sąnieskuteczne” – ocenił. Zachęcił też krakowian do składania podobnych wnioskówo zwrot kosztów. Wniosek do pobrania jest na stronie internetowejPiątkowskiego.

 

„Wszystkie działania, które prezydent dotychczas, przez te15 lat był łaskaw podjąć, skończyły się tym, że przez prawie połowę stycznianie można było oddychać i najlepszym wyjściem byłoby po prostu wyjechać” -powiedział Piątkowski.

 

Wśród „win” Majchrowskiego Polska Razem ZjednoczonaPrawica wymieniła m.in. nieodpowiedzialne planowanie przestrzenne – wycinkęparków, zabudowę ciągów przewietrzania miasta. Zdaniem partii administracjaMajchrowskiego nie podejmuje działań mających na celu ograniczenie napływuzanieczyszczeń z gmin sąsiednich, a akcja wymiany pieców jest prowadzona powolii nieudolnie.

 

Rzecznik Urzędu Miasta Krakowa Jan Machowski powiedział PAP,że wniosek Piątkowskiego zostanie rozpatrzony. Jak podkreślił, miasto prowadziintensywną politykę antysmogową.

 

Źródło: www.kurier.pap.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here