Na Politechnice Lubelskiej opracowano energooszczędne wynalazki dla wiatraków, motoryzacji i lotnictwa


Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania do silników samochodowych i lotniczych, tańsze i lżejsze turbiny do wiatraków, wykorzystanie plazmy do dezynfekcji – to niektóre nowatorskie projekty naukowców i studentów Politechniki Lubelskiej.

W tegorocznym konkursie Student-Wynalazca organizowanym przez Politechniką Świętokrzyską doktorant Politechniki Lubelskiej Adam Majczak otrzymał nagrodę za wynalezienie nowatorskiego sposób wspomagania spalania w tłokowym silniku spalinowym.
– Generujemy mieszaninę wodoru i tlenu, podajemy ją do silnika i jest ona współspalana z paliwem – benzyną czy olejem napędowym. Nasze badania pokazały, że poprawia to proces spalania i znacznie obniża ilość toksycznych substancji w spalinach, w zależności od rodzaju silnika, nawet do 40 proc. – powiedział PAP Majczak.

Zastosowanie tego wynalazku nie wymaga zmiany silników; ma to być system dodany, który, jak chcieliby inżynierowie, można byłoby łatwo zamontować w samochodzie.

Lubelscy naukowcy wynaleźli też system unowocześniający silniki tłokowych o dużej mocy do maszyn lotniczych produkowanych przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kalisz. Inżynierowie opracowali specjalny elektroniczny wtrysk benzyny, który umożliwia stosowanie paliwa nielotniczego – np. benzyny samochodowej, a także powoduje zmniejszenie zużycia paliwa.

Prof. Mirosław Wendeker kierujący Katedrą Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, gdzie powstał wynalazek, powiedział, że projekt ten uzyskał już certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, co pozwala na sprawdzanie nowego rozwiązania podczas lotów. – Ten projekt to bardzo dobry przykład współpracy naukowców i przedsiębiorców – zaznaczył prof. Wendeker.

W tej samej katedrze powstała też specjalna instalacja umożliwiająca w samochodzie zastąpienie benzyny ekologicznym wodorem (którego efektem spalania jest para wodna). Instalacja wykonana przez lubelskich naukowców jest systemem, który można zastosować przy dowolnym silniku o zapłonie iskrowym. W projekcie badawczym zamontowano ją w samochodzie opel corsa. Zasada jej działania jest analogiczna z instalacją gazu ziemnego – samochód może jeździć na oryginalnej benzynie i na wodorze.

Popularność tego rozwiązania – zdaniem prof. Wendekera – zależy od rozwoju infrastruktury tankowania wodoru i postępu prac i badań m.in. nad możliwościami i sposobami jego magazynowania.

W konkursie Student-Wynalazca wyróżnienie otrzymał też Zbigniew Czyż z Politechniki Lubelskiej za wymyślenie wirnika o regulowanym położeniu łopat roboczych. Wynalazek ten może znaleźć praktyczne zastosowanie w przydomowych wiatrakach – z małymi turbinami wiatrowymi o pionowej osi obrotu – do produkcji prądu.

Obecnie takie turbiny są drogie i na ogół mało opłacalne – łopaty wirnika muszą być wykonane z mocnych, ciężkich i drogich materiałów, ponieważ przy silnych wiatrach, huraganach są narażone na zniszczenie. W lubelskim wynalazku zastosowano tanie i lekkie materiały i opracowano automatyczny system, który pozwala chronić te elementy wirnika. – W sytuacji silnego wichru składają się one jak skrzydła motyla, a kiedy wiatr słabnie, otwierają się i dalej pracują. Czasem najlepsze rozwiązania można zaobserwować w przyrodzie – dodał prof. Wendeker.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej wspólnie z ekspertami z Korei, Turcji i Japonii – w ramach programu współpracy międzynarodowej KORANET – pracują też nad przenośnym urządzeniem plazmowym, które można będzie wykorzystywać do oczyszczania i odkażania różnych powierzchni, gleby czy wody. Specjaliści chcą wykorzystać właściwości plazmy, która dzięki znajdującym się w niej różnym cząstkom zjonizowanym (elektrony, rodniki) usuwać może np. różne bakterie, niszcząc ich DNA.

W praktyce plazmowe urządzenia mogłyby być wykorzystywane np. do usuwania zanieczyszczeń z gazów wylotowych (m.in. tlenków siarki, tlenków azotu) czy substancji powstających w trakcie różnych procesów przemysłowych. Plazmę można też wykorzystać w biomedycynie np. przy leczeniu ran, usuwaniu szkodliwych bakterii z tkanek albo przy oczyszczaniu różnych powierzchni np. środków opatrunkowych, czy opakowań do produktów spożywczych. Pierwsze wyniki prac mają być znane jesienią przyszłego roku.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Turbina wiatrowa, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here