MSP wybrało Linklaters na doradcę prawnego przy IPO Energi


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wybrało kancelarię Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy Sp. Komandytowa na doradcę prawnego przy ofercie publicznej (IPO) akcji spółki Energa, produkującej ponad 10 proc. energii odnawialnej w Polsce. Linklaters złożyła najniższą ofertę cenową opiewającą na 224 tys. zł.

Oferty w przetargu na wybór doradcy prawnego MSP przy IPO Energi złożyły jeszcze takie podmioty jak: Allen & Overy, K&L Gates, Norton Rose, White & Case, Clifford Chance i Weil, Gotshal & Manges. Oferenci oczekiwali od 224 tys. zł brutto do 659 tys. zł brutto. Resort skarbu przeznacza na wynagrodzenie dla doradcy prawnego w tym projekcie 600 tys. zł brutto.

MSP przyznawało 75 proc. oceny punktowej w przetargu na wybór doradcy za cenę, a 25 proc. – za „właściwości wykonawcy”.

Według zapowiedzi MSP w ofercie publicznej akcje Energi mogą być plasowane wśród inwestorów krajowych i zagranicznych. MSP nie wyklucza też możliwości emisji nowych akcji w ramach IPO. MSP planuje obecnie przeprowadzenie IPO spółki Energa w czerwcu.

Obecnie około 40 proc. wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce przyłączona jest do sieci Energa Operator, a zielona energia to ponad 16 proc. prądu dostarczanego klientom Energi. Aktualnie w Grupie Energa produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 47 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Obecnie zainstalowanych jest ponad 300 MW w OZE, które produkują rocznie ok. 1,3 mln MWh, co stanowi ok. 28 proc. energii wytwarzanej w Grupie Energa i ponad 10 proc. w produkcji krajowej.

Według obowiązującego programu inwestycyjnego Grupa Energa zamierza wydać ok. 7 mld zł na OZE do 2020 roku (modernizację posiadanych źródeł i nowe źródła) i uzyskać około 700 MWe nowych mocy. Program zakłada realizację projektów rozwijanych wewnętrznie m.in. FEW Przykona, akwizycje farm wiatrowych oraz pozostałych OZE i tworzenie joint-ventures.

Grupa Energa zajmuje się głównie wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni Polski.

Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii rocznie.

 

Marcin Zaremba
 

Grupa Energa zajmuje się głównie wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej, fot. Energa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here