MSP: W IPO Energi będą sprzedawane tylko akcje SP, bez nowej emisji

W ofercie publicznej (IPO) Energi, lidera na rynku energii odnawialnej w Polsce, będą sprzedawane tylko akcje Skarbu Państwa i nie znajdą się w niej akcje nowej emisji – poinformował w rozmowie wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

– Nie będą sprzedawane akcje nowej emisji, tylko same akcje Skarbu Państwa – powiedział Tamborski w rozmowie w kuluarach Sejmu.

Z jego słów wynika, że SP może w IPO sprzedać nawet ok. 50 proc. walorów z prawie 85 proc. obecnie posiadanych. W rękach MSP pozostałoby wtedy ok. 35 proc. akcji, ale ze względu na ich uprzywilejowanie zapewniałyby dominację w głosach na walnych zgromadzeniach, czyli tzw. władztwo korporacyjne.

Prospekt emisyjny dotyczący akcji spółki Energa, lidera na rynku energii odnawialnej w Polsce, został – według czwartkowego Dziennika Gazeta Prawna – złożony w KNF. Debiut na giełdzie powinien nastąpić do końca 2013 roku, najprawdopodobniej w listopadzie, ale będzie to zależeć od warunków rynkowych.

Doradcami ‘finansowymi’ MSP przy ofercie publicznej (IPO) akcji spółki Energa są jako Globalni Koordynatorzy – UBS oraz JP Morgan. Pozostałe podmioty doradcze to Citi Handlowy, Bank PKO BP, UniCredit CAIB, Banco Espirito Santo, Merrill Lynch Bank of America, IPOPEMA Securities, Dom Inwestycyjny BRE Banku oraz BNP Paribas.

Grupa Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,9 mln klientów, co daje jej ponad 16-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni Polski, eksploatując ponad 192 tys. km linii elektrycznych.

Grupa Energa to największy w kraju sprzedawca energii zielonej. Posiada ponad 18-procentowy udział energii z OZE w portfelu sprzedaży energii do odbiorców końcowych. Produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 46 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Do sieci grupy przyłączonych jest ok. 1670 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, co stanowi około 35 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce.

Po sfinalizowaniu akwizycji aktywów wiatrowych od Iberdroli i DONG moc OZE zainstalowana w Grupie Energa wzrośnie do ponad 508 MW z ok. 343 MW , a produkcja z OZE – do ok. 1,65 TWh z ok. 1,3 TWh.

 

Marcin Zaremba

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here