MSP: To stereotyp, że polska energetyka nie rozwija OZE


Premier Beata Szydło ogłosiła w środę podczas konferencji w Warszawie powołanie Polskiej FundacjiNarodowej, która ma zajmować się promocją Polski za granicą oraz walczyć ze stereotypami związanymi z postrzeganiem polskiej gospodarki. Wśród stereotypów, Ministerstwo Skarbu Państwa wymieniło też taki, że Polska nie rozwija OZE.


Fundacja będzie miała za zadanie pokazywać Polskępiękną, Polskę przyjazną, Polskę, do której warto przyjechać, Polskę ambitną;Polskę, w której są ogromne możliwości, wspaniali ludzie, wspaniałepomysły – podkreśliła szefowa Rządu. Wskazała, że fundacja będziełączyła w sobie skuteczność działania, siłę promowania Polski i społecznąodpowiedzialność biznesu.

Wśród 17 fundatorów Fundacji są największe spółki SkarbuPaństwa, w tym m.in. cztery grupy energetyczne (PGE, Enea, Energa, Tauron), producencii sprzedawcy gazu oraz paliw: PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos; firmyubezpieczeniowe i finansowe: PZU, PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych;Totalizator Sportowy, KGHM, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, PolskaWytwórnia Papierów Wartościowych, Polski Holding Nieruchomości, Polskie KolejePaństwowe.

Dzisiaj ogłaszamy powstanie fundacji, która taknaprawdę bierze się z siły i odpowiedzialności spółek Skarbu Państwa. Jestembardzo wdzięczna inicjatorom (…), tym którzy z taką ideą się zgłosili. Padłpomysł, aby spróbować stworzyć podmiot, który będzie zajmował się promowaniemPolski, ale nie promowaniem Polski w takim potocznym tego słowa znaczeniu,tylko poprzez pokazywanie czy promowanie, poprzez działania PR-owe różnychinicjatyw, ale żeby był to podmiot, który, wykorzystując siłę i energię spółekSkarbu Państwa, będzie budował polską markę – mówiła Premier SZydło.

Bo właśnie Polska Fundacja Narodowa będzie budowałamarkę, która nazywa się Polska. Będzie budowała tę markę poza granicami naszegokraju – dodała.

Pani premier poinformowała, że ideę fundacji wymyśliłminister skarbu Dawid Jackiewicz.

Obecny na konferencji szef resortu Skarbu Państwa wyjaśnił, żeswoimi działaniami fundacja będzie dążyła do obalenia stereotypów związanychmiędzy innymi z postrzeganiem polskiej gospodarki.

Polska jest krajem pięknym, ogromnych możliwości,wspaniałych ludzi; krajem, który często jest krzywdzony poprzez fałszywe,niepotrzebne, stereotypowe (…) informacje rozpropagowywane przez różnegorodzaju czasopisma, organizacje czy też autorytety i osoby życia publicznego naświecie – mówił Jackiewicz.

Wśród stereotypów wymienił brak inwestycji w odnawialneźródła energii.

Swoimi działaniami fundacja będzie dążyła do obaleniastereotypów związanych między innymi z postrzeganiem polskiej gospodarki. Wśródnich jest np. taki, że polska energetyka nie rozwija czystych, odnawialnychźródeł energii, a jej miks energetyczny, oparty o krajowe surowce, zanieczyszczaśrodowisko. Tymczasem tworzymy więcej źródeł energii wiatrowej i generujemywięcej tego rodzaju energii odnawialnej niż np. Dania, która uchodzi za jednegoz liderów w tej dziedzinie. Budowane przez nas elektrownie należą donajnowocześniejszych na świecie. Jak żaden inny kraj Polska obniżyła emisje CO2o 30 proc. w ciągu 26 lat, jednocześnie siedmiokrotnie zwiększając PKB.


Minister skarbupoinformował, że roczny budżet fundacji ma wynieść 100 mln zł. Oprócz składkifundatorów, środki na działalność fundacji mają pochodzić ze zbiórekpublicznych. Każdy obywatel będzie mógł wesprzeć fundację darowizną.
Działalność Polskiej Fundacji Narodowej obliczona jest na realizację długookresowych celów, przy zachowaniu najwyższej efektywności i skuteczności.

REO.pl

Źródło: PAP/MSP

fot. MSP


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here