MSP: Skarb Państwa obecnie nie przewiduje inwestora branżowego dla Energi

Ministerstwo skarbu obecnie nie przewiduje sprzedaży akcji spółki Energa inwestorowi branżowemu, tylko sprzedaż akcji na giełdzie i pozostawienia minimum 50 proc. walorów – wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego.

– Na 10 lipca nie przewidujemy sprzedaży akcji Energi inwestorowi strategicznemu, aczkolwiek polityka energetyczna daje taką możliwość – powiedział Tamborski na sejmowej komisji skarbu.

Dodał, że założeniem roboczym MSP jest wprowadzenie akcji tej spółki na giełdę w tym roku i pozostawienie pakietu minimum 50 proc. akcji, tak aby mieć możliwość realizacji wszelkich opcji.

SP ma obecnie 85 proc. akcji Energi, a pozostałe 15 proc. to akcje pracownicze.

Według poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”, obok wniesienia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica do Energi przed sprzedażą akcji na GPW, ministerstwo skarbu rozważa też inne scenariusze prywatyzacji Energi, m.in. alians z Eneą i sprzedaż większego pakietu inwestorowi.

W połowie czerwca wiceminister Paweł Tamborski zapowiedział, że wniesienie ZEW Niedzica do Energi nie jest ostatecznie przesądzone, a obecnie trwają analizy czy transakcja będzie możliwa.

Według niego, transakcja wniesienia ZEW Niedzica dojdzie do skutku jeśli zostanie uporządkowana sytuacja majątkowa tej spółki albo Energa zdecyduje się na jej przejęcie ze świadomością wszystkich ryzyk związanych z “prawnymi zaszłościami”.

 

MZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here