MSP: Prospekt emisyjny Energi trafi do KNF we wrześniu


Ministerstwo skarbu, w harmonogramie IPO dla Energi, zakłada że prospekt emisyjny zostanie złożony w KNF we wrześniu – poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

– Mamy gotowy harmonogram. We wrześniu chcemy złożyć prospekt – powiedział Tamborski w rozmowie.

W czwartek MSP podało, że wybrało doradców ‘finansowych’ przy ofercie publicznej (IPO) akcji spółki Energa, lidera na rynku energii odnawialnej w Polsce.

Rolę Globalnych Koordynatorów będą pełnić UBS oraz JP Morgan, pozostałe podmioty to Citi Handlowy, Bank PKO BP, UniCredit CAIB, Banco Espirito Santo, Merrill Lynch Bank of America, IPOPEMA Securities, Dom Inwestycyjny BRE Banku oraz BNP Paribas – podał resort skarbu.

MSP podtrzymało też swoją intencję przeprowadzenia IPO spółki jeszcze w bieżącym roku, jednak będzie to uzależnione m.in. od warunków rynkowych.

Ostatnio MSP informowało, że obecnie nie przewiduje inwestora branżowego dla Energi tylko sprzedaż akcji na giełdzie i pozostawienia minimum 50 proc. walorów.

SP ma obecnie 85 proc. akcji Energi, a pozostałe 15 proc. to akcje pracownicze.

Grupa Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,9 mln klientów, co daje jej ponad 16-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni Polski, eksploatując ponad 192 tys. km linii elektrycznych.

Grupa Energa to największy w kraju sprzedawca energii zielonej. Posiada ponad 18-procentowy udział energii z OZE w portfelu sprzedaży energii do odbiorców końcowych. Produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 46 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Do sieci grupy przyłączonych jest ok. 1670 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, co stanowi około 35 proc. wszystkich mocy OZE zainstalowanych w Polsce.

Po sfinalizowaniu akwizycji aktywów wiatrowych od Iberdroli i DONG moc OZE zainstalowana w Grupie Energa wzrośnie do ponad 508 MW z ok. 343 MW , a produkcja z OZE – do ok. 1,65 TWh z ok. 1,3 TWh.

 

Marcin Zaremba

fot. Energa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here