MSP: Nie będzie prywatyzacji PGE

Ministerstwo Skarbu Państwa nie przewiduje prywatyzacji należących do skarbu państwa spółek: PZU, Polskiej Grupy Energetycznej ani PKO BP – poinformował w środę w Sejmie wiceszef tego resortu Wojciech Chmielewski.

– W świetle decyzji, które w zapadły w MSP chcę podkreślić, że nie jest przewidywana prywatyzacja żadnej z tych spółek – podkreślał wiceminister podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu. O informację wnosili posłowie PiS.

Chmielewski zaznaczył, że jedyna formuła jaka jest w tej kwestii możliwa wiąże się z wniesieniem pakietu akcji tych podmiotów do Banku Gospodarstwa Krajowego lub Polskich Inwestycji Rozwojowych. Musiałoby to jednak być uzasadnione zapotrzebowaniem na finansowanie konkretnych projektów infrastrukturalnych w ramach Inwestycji Polskich.

– Ewentualne zbycie może dotyczyć pakietu na tyle niewielkiego, by akcje pozostałe własnością skarbu państwa pozwoliły na sprawowanie władztwa korporacyjnego w tych spółkach – mówił. Dodał, że „na ten moment nie ma jakiejkolwiek decyzji” dotyczącej wniesienia akcji tych spółek do BGK ani do PIR.

Chmielewski wskazał, że spółki: PZU, PGE oraz PKO BP znajdują się na liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa. – Dokument ten został przedstawiony w Priorytetach zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez ministra skarbu państwa do roku 2015 – przypomniał wiceszef resortu.

rbk/ jzi/ PAP
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here