MSP: Inwestor z branży może się pojawić w Enerdze już w IPO

Inwestor branżowy może się pojawić jako akcjonariusz Energi już w pierwszym etapie prywatyzacji tej firmy w drodze oferty publicznej – wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego dla “Parkietu”.

– Zanim dojdzie do oferty, jest kilka spraw do rozstrzygnięcia. Możliwe są zmiany w przepisach o odnawialnych źródłach energii. Chcemy ocenić, czy mogą mieć istotne znaczenie dla tej transakcji czy też nie. Druga kwestia to sama struktura spółki. Dopuszczamy możliwość zezwolenia jej na podniesienie kapitału. Tu jednak wchodzą kwestie dywidendy. Kolejne wyzwanie to potencjalny udział w transakcji inwestora, który ma już w Polsce jakieś aktywa energetyczne. Chodzi o to, by ten inwestor pomógł nam w przyszłości generować wyższe zyski z pakietu akcji, który pozostanie w naszych rękach – powiedział Tamborski w wywiadzie dla “Parkietu”.

Energa może trafić na giełdę jeszcze w tym półroczu. Po sprzedaży akcji w pierwszym etapie, resort skarbu planuje zatrzymać pakiet nieco ponad 50 proc. walorów.

Według wiceministra Energa jest o tyle specyficzną spółką energetyczną, że w porównaniu z innymi jest zdecydowanie bardziej „zielona”. – To lider na rynku energii odnawialnej w Polsce, a jej przychody są generowane głównie przez dystrybucję i sprzedaż – podsumował Tamborski.

 

MZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here