MSP chce poinformować o harmonogramie dla Energi najdalej do końca maja

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) najdalej do końca maja chce poinformować o tym, jaki będzie harmonogram dotyczący IPO spółki Energa – wynika z wypowiedzi wiceministra Pawła Tamborskiego. Ma to się stać po podjęciu decyzji, czy przed procesem sprzedaży akcji Energi zostaną wniesione do niej jakieś aktywa elektroenergetyczne, np. w postaci ZEW Niedzica.

– Być może już w przyszłym tygodniu, a najdalej do końca miesiąca chcemy przekazać więcej informacji dotyczących Energi – powiedział Tamborski dziennikarzom w Sejmie. Z jego słów wynika, że MSP może podać nowy harmonogram dla IPO Energi, choć “teoretycznie” obowiązuje wciąż ten przewidujący sprzedaż akcji Energi przed wakacjami.

– Obecnie analizujemy wniesienie aktywów elektroenergetycznych do Energi – powiedział Tamborski. Potwierdził, że MSP jako jedną z możliwości rozważa wniesienie walorów ZEW Niedzica. Wniesienie aktywów nie jest jednak przesądzone.

Tamborski poinformował też, że MSP ma już rekomendację dla ministra dotyczącą wyboru doradców finansowych przy IPO. Nie chciał jednak zdradzić, ile i które instytucje znalazły się w tej rekomendacji.

Na początku marca „Rzeczpospolita” podała, że do ostatniego etapu postępowania na wybór banku inwestycyjnego, który będzie koordynował tegoroczną ofertę akcji gdańskiej Energi, przeszło 11 banków. Z nieoficjalnych informacji od osób zbliżonych do postępowania wynikało wtedy, że MSP brał pod uwagę oferty Credit Suisse, UBS, JP Morgan, ING, Ipopemy, Citi, PKO BP, Morgan Stanley, UniCredit oraz Bank of America Merrill Lynch.

MSP ma do obsadzenia pozycje menedżerów oferty, czyli oferującego, globalnych współkoordynatorów i współzarządzających budowaniem księgi popytu, więc miejsc jest dla kilku podmiotów.

Na początku kwietnia minister skarbu Mikołaj Budzanowski informował w rozmowie, że MSP na razie nie planuje przesunięcia na 2014 rok przewidywanej na połowę 2013 roku oferty publicznej akcji spółki Energa, pomimo braku ustawy o OZE.

Dodał wtedy, że kwestia braku ustawy o OZE “wyjdzie” przy wycenie tej spółki i okaże się wtedy, czy brak ustawy jest problemem. Dopiero wtedy MSP podejmie ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży akcji.

Analitycy podkreślają, że brak ustawy o OZE, decydującej o wysokości przyszłych przychodów z tych źródeł, dla firmy która ma sporą produkcję energii z hydroelektrowni i wiatru po przejęciu części aktywów wiatrowych od DONG i Iberdroli, może okazać się dużym ryzykiem przy IPO.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here