MŚ: mamy niewielkie wykorzystanie rzek do produkcji prądu


Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału rzek doprodukcji prądu – mówił w środę w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.Zaznaczył, że aby w pełni wykorzystać możliwości energetyczne rzek, koniecznajest budowa stopni wodnych.

 

Posłowie komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowejwysłuchali informacji wiceministra środowiska Mariusza Gajdy na tematwykorzystania potencjału gospodarczego rzek w Polsce z uwzględnieniem budowy irozwoju infrastruktury hydrotechnicznej.

 

– Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału technicznegorzek, jeśli chodzi o wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej.Mamy, zatem ponad 80 proc. niewykorzystanego potencjału rzek – powiedziałGajda.

 

Wiceminister poinformował, że zasoby techniczne w dorzeczyWisły wynoszą ponad 9 tys. gigawatogodzin(GWh) na rok, w dorzeczu Odry ponad2,4 tys. GWh na rok zaś, jeśli chodzi rzeki przymorza jest to 280 GWh na rok. -Łącznie daje to blisko 12 tys. GWh w ciągu roku – dodał.

 

Gajda wskazał, że aby wykorzystać możliwości energetyczneWisły konieczna jest budowa stopni wodnych. Wskazał, że są dwie koncepcje jedna- pochodząca z lat 70. XX w. – zakłada budowę mniejszej liczby większych stopniwodnych, a druga większą liczbę mniejszych stopni wodnych.

 

– Obydwie koncepcje zapewniają utrzymanie na Wiśle V klasyżeglowności i zapewniają produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 2,8tys. GWh rocznie – dodał.

 

Poinformował, że koszt budowy stopni wodnych w zależności odkoncepcji szacowany jest od 20 do 30 mld zł.

 

Gajda dodał, że przy budowie elektrowni wodnych resort liczyna współdziałanie “wszystkich podmiotów”. – Liczymy przede wszystkimna partnerstwo publiczno-prywatne, które by umożliwiło realizacją tychzamierzeń – powiedział.

 

– Wbrew temu, co się często mówi, ministerstwo środowiskanie jest przeciwne budowie stopni wodnych, jest za budową stopni wodnych, alezgodnie z prawem – dodał.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here