Morawiecki: za wcześnie na decyzję o budowie elektrowni jądrowej


To nie jestmoment, by podejmować decyzję o budowie elektrowni atomowej, czy też oodłożeniu tej decyzji – powiedział we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki.

MateuszMorawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którymprzyjęto Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, na pytanie PAP o losypolskiej elektrowni jądrowej powiedział, że w dokumencie zapisano, by takiedecyzje mogły zapaść w ciągu najbliższych miesięcy czy paru kwartałów.

– To niejest moment, by dzisiaj podjąć decyzję o budowie (elektrowni jądrowej – PAP) wkonkretnym miejscu, albo decyzję o tym, by odłożyć budowę. Zawarliśmy takizapis, by takie decyzje – w jedną albo drugą stronę – mogły zapaść -powiedział.

Jak dodał,prace przygotowawcze (dotyczące budowy elektrowni atomowej – PAP) trwały przezkilka lat i minister Tchórzewski (minister energii Krzysztof Tchórzewski – PAP)”chce utrzymać (…) wszelkie elementy poznawcze z tych prac”. – Będzie(szef resortu energii – PAP) proponował w ciągu najbliższych miesięcy czy parukwartałów – mówił Morawiecki. Zdaniem wicepremiera kwestia budowy polskiejjądrówki to nie jest temat, “w którym wisi nad nami miecz Demoklesa”.

– Chyba że przyjąćpolitykę klimatyczną UE, która skłania nas do tego, by tworzyć źródła zero bądźniskoemisyjne. Energetyka atomowa ma tę przewagę w kontekście politykiklimatycznej UE, że nie ma problemów z CO2. To jest ta dyskryminacja, której mydoświadczamy w związku z tym, że mamy energetykę głównie węglową – mówiłwicepremier.

Morawieckinadmienił też, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zapisano rozwójfizyki jądrowej. Jak podkreślił, Polska ma doświadczenia w tym zakresie i jakoprzykład wymienił Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Ministerenergii mówił pod koniec stycznia, że “najdalej” do połowy rokuzostanie opracowany plan finansowania przedsięwzięcia, zaś do końca br.zapadnie ostateczna decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej. Dodał, żepoczątkowo mógłby powstać blok “powyżej 1000 MW”, a w budowie siłownipowinny też uczestniczyć polskie przedsiębiorstwa.

W ProgramiePolskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ze stycznia 2014 r. założono, żeuruchomienie pierwszego bloku jądrowego w naszym kraju nastąpi w roku 2024. W2015 roku PGE, której spółka – córka PGE EJ1 jest odpowiedzialna zaprzygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiejelektrowni jądrowej, w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi(PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

Niedawnoresort energii informował, że podjęte przez poprzedni rząd działaniaprzygotowawcze dotyczące energetyki jądrowej są kontynuowane, gdyż mogą byćwykorzystane do budowy każdego typu bloku energetycznego.

 

 

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here