Monika Kilian: Atrakcje Gór Izerskich

Gdzie się bawić kulturalnie i trochę mniej

Sezon letni już trwa, więc osobom, które nie znają bliżej Karkonoszy i Gór Izerskich, z serca ten osobliwy i pełen różnych atrakcji region Polski przybliżam i polecam. 

Opisując Pogórze Izerskie, nie przyszło mi wcześniej do głowy wspomnieć o festiwalu filmów komediowych Sami Swoi, który odbywa się od lat cyklicznie w sierpniu w Lubomierzu. To malowniczo położone miasteczko oddalone jest o kilkanaście kilometrów od okolicy, gdzie żyłam, a kultowy film kręcony był właśnie na tymże terenie. Co prawda było to kilkadziesiąt lat temu i choć nowoczesność zajrzała pod (a nawet przegoniła, niestety) strzechy, to jednak ogólny obraz przestrzeni, przyrody i aury okolicznych wsi możemy odnaleźć w tym filmie.

Sezon letni w Karkonoszach obfituje w rozmaite ciekawe imprezy artystyczne, m. in. festiwal teatrów ulicznych w Jeleniej Górze odbywający się w lipcu. W ciągu trzech dni można znaleźć coś interesującego dla siebie – spektakle odbywają się w kilku miejscach, np. plenerowo na rynku oraz na deskach teatru jeleniogórskiego. Miłośnikom szeroko rozumianej sztuki alternatywnej, a także zwolennikom ekologii polecam Festiwal w Wolimierzu odbywający się co roku pod innym hasłem, a obfitujący w spektakle, koncerty muzyczne oraz różnego rodzaju warsztaty artystyczne, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Impreza odbywa się na terenie dawnej stacji kolejowej uratowanej lata temu przed rozbiórką i zasiedlonej przez Teatr Klinika Lalek, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia, więc festiwal zapowiada się naprawdę interesująco. Noclegi można znaleźć w wielu ciekawych wolimierskich gospodarstwach agroturystycznych, ale trzeba się pospieszyć z rezerwacją miejsc ze względu na duże zainteresowanie w tym czasie. Można spokojnie wypocząć na łonie natury, dawkując sobie imprezy, które chcemy zaliczyć, bo festiwal trwa nieprzerwanie trzy dni, a raczej doby. Z Wolimierza jest bardzo blisko do Czech i do Świeradowa-Zdroju, skąd mamy wyjścia na górskie szlaki turystyczne, co pozwala na ułożenie ciekawego planu pobytu i zaspokojenie różnych potrzeb.

Dla zwolenników imprez plenerowych godny uwagi jest przegląd piosenki autorskiej Gitarą i Piórem w Borowicach. Odbywa się co roku w połowie lipca na pięknie położonej polanie otoczonej lasem.

atrakcje Gór Izerskich
Bolesławieckie Święto Ceramiki, fot. flickr.com, Ministry of Foregin Affairs Republic of Poland

W sierpniu natomiast mogę polecić Dni Ceramiki w Bolesławcu, który oddalony jest kilkadziesiąt kilometrów od Gór Izerskich, ale podróżując samochodem,śmiało można połączyć pobyt w górach z wypadem na tę imprezę. Oprócz największego jarmarku znanej i cenionej ceramiki bolesławieckiej odbywającego się na rynku, który warto w tym właśnie czasie zobaczyć, program obfituje w rozmaite wydarzenia.

Smakoszom polecam w sezonie letnim jarmarki kulinarne połączone z imprezami kulturalnymi – warto m.in. zajrzeć do Karpacza na Festiwal Smaków Liczyrzepy, w tym roku połączony z Jarmarkiem Ducha Gór, gdzie oprócz produktów spożywczych i lokalnych wiktuałów prezentowane i sprzedawane są przeróżne wyroby rękodzielnicze. Wydarzenie to odbywa się w tym roku już 1 lipca. Dla osób wybierających się w Karkonosze ciekawa może być opcja połączenia odpoczynku z degustacją regionalnych przysmaków i z wypadem do Jeleniej Góry, gdzie 30 czerwca ma miejsce dwudniowy polsko-czeski jarmark sztuki i szkła Art & Glass Festiwal.

Jadąc na południe własnym środkiem transportu, warto też zaplanować postój ze zwiedzaniem Zamku Książ pod Wałbrzychem, który jest jednym z najpiękniejszych zamków średniowiecznych w Polsce, ze wspaniale zachowanym ogrodem. W połowie sierpnia odbywa się tam weekendowo Dolnośląski Festiwal Tajemnic, ale każdy inny czas poświęcony na zwiedzanie będzie równie udany, bo położenie i sam zamek są naprawdę imponujące.

atrakcje Gór Izerskich
Zamek Książ, Wałbrzych, fot. wikimedia commons

Lata temu wybraliśmy się na tę imprezę z dziećmi, przebierając się w średniowiecznym klimacie. Mój mąż posłużył się co prawda beduińskim płaszczem, tzw. abają (prawie idealnie, ze względu na sfilcowany materiał i kaptur, robiła za odzienie mnicha), i w podziemiach zamku napędził stracha paru zwiedzającym. Panowały tam ciemności, rozświetlane jedynie pochodniami, a tunel, udostępniony dla turystów, został udekorowany paroma kukłami i innymi przedmiotami. Mieliśmy kilka dobrych wybuchów śmiechu na reakcję paniki wśród ludzi, którzy myśleli, że tajemniczy zakapturzony mnich to eksponat, a on naraz się odzywał albo łapał za rękę osobę, która próbowała go dotknąć… Wspominamy z dziećmi tę eskapadę z radością do dziś.

atrakcje Gór Izerskich
Fragment malowideł, Wieża Książęca w Siedlęcinie, fot. wikimedia commons

Docierając w okolice Jeleniej Góry, wjeżdżamy w Dolinę Pałaców i Ogrodów, więc zależnie, jak wytyczymy trasę, możemy odwiedzić i podziwiać wiele wyjątkowych miejsc, których świetność została przywrócona – Pałac w  Łomnicy, Karpnikach czy Wojanowie – jak i ruin zamków, np. w Bolczowie czy znany zamek Chojnik w Sobieszowie. I na koniec perełka dla koneserów architektury – najstarsza w Polsce średniowieczna wieża książęca w Siedlęcinie,  gdzie można podziwiać świetnie zachowane, jedyne w Europie (!) XIV-wieczne malowidła ścienne przedstawiające legendę o rycerzu Króla Artura – Lancelocie.