MIT: Turbiny wiatrowe nie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi


Mieszkanie w pobliżu farm wiatrowych nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu, wynika z badań przeprowadzonych przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).

W badaniach wzięto pod uwagę ewentualne skutki zdrowotne takie jak stres, rozdrażnienie i zaburzenia snu. Nie odkryto żadnego stałego związku między hałasem z turbin wiatrowych i wszelkimi zgłaszanymi chorobami.

Naukowcy doszli do wniosku, że chociaż przypadki zgłaszania negatywnego oddziaływania na zdrowie są stosunkowo często zgłaszane przez ludzi mieszkających w pobliżu farm wiatrowych, to zdecydowanie większy wpływ na zdrowie mają inne technologie energetyczne, związane z gazem i ropą naftową.

Autorzy badania, sprawdzając wpływ m.in. infradźwięków na zdrowie ludzkie, badali farmy wiatrowe zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym jedną farmę wiatrową w Polsce, na północy kraju. W tym przypadku okazało się, że osoby mieszkające blisko wiatraków deklarują znacznie lepszą jakość życia niż osoby, których domy znajdują się ponad 1500 m dalej.

Redakcja reo.pl

fot. reynermedia/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here